Otec útočníka ze Štrasburku: Sympatizoval s IS, i když jsem mu to rozmlouval

Devětadvacetiletý muž podezřelý z úterní střelby na vánočních trzích ve Štrasburku sympatizoval s teroristickou organizací Islámský stát (IS). V rozhovou s francouzskou televizí France 2 to uvedl otec domnělého útočníka Chérifa Chekatta, jehož ve čtvrtek v přestřelce zabila francouzská policie.

Svíčky na místě útoku ve Štrasburku
Zdroj: Reuters Autor: Vincent Kessler

„Říkal například, že Daesh (IS) bojuje za správnou věc,“ řekl v rozhovoru otec Abdelkrim Chekatt, který je francouzsko-alžírského původu. Dodal, že se prý snažil svého syna přesvědčit, aby IS nepodporoval. „Copak nevidíš ta zvěrstva, jaká páchají?“ ptal se prý syna. Ten mu odpověděl, že to nedělají oni.

Ve francouzské televizi promluvila i matka podezřelého, která vyjádřila lítost a šok nad smrtí obětí. Podle televize France 2 jsou rodiče Chekatta už dlouho rozvedeni. Policie kvůli činu zadržela sedm lidí, včetně Chekattových rodičů a dvou sourozenců. Po výslechu je ale propustila. Ve vazbě nyní zůstává jediný člověk.

Chekatt byl francouzské policii dobře znám, figuroval na jejím seznamu radikálů a sedmadvacetkrát byl v minulosti odsouzen, poprvé jako třináctiletý. Souzen byl nejen ve Francii, ale i v Německu a Švýcarsku.

Odpovědí na ticho je „minuta hluku“

V centru Štrasburku se kolem nedělního poledne sešly stovky lidí, aby uctili památku obětí úterního atentátu. Zahynuli při něm čtyři lidé a další člověk zemřel v důsledku postřelení hlavy o několik dní později. Desítka osob utrpěla zranění.

Pietní ceremoniál uspořádalo několik místních sdružení pro boj za lidská práva s podporou štrasburské radnice. Akci zahájilo hudební vystoupení na violoncello.

Starosta města Roland Ries uvedl, že přítomnost velkého počtu lidí na vánočních trzích tento víkend dokazuje oddanost lidí „základním hodnotám, na nichž stojí naše společné soužití“. Ticho podle zástupkyně ochránců lidských práv Christine Panzerové zatěžovalo město po několik dní, lidé chtějí „minutou hluku“ dokázat, že Štrasburk bude bojovat za lidskost a solidaritu.