Části šípů, urna nebo kosti. Z popela brazilského muzea vyhrabávají historické skvosty

Z trosek brazilského Národního muzea, které na začátku září zničil požár, se už podařilo zachránit víc než 1500 předmětů. Informovala o tom agentura AP. Zatím se podařilo najít a očistit hlavně předměty z národopisného oddělení a ze sbírky minerálů. Původně se v muzeu  v Riu de Janeiro nacházelo zhruba 20 milionů artefaktů.

Vyhořelé muzeum v Riu de Janeiro
Zdroj: Reuters Autor: Ricardo Moraes

Mezi předměty, které se podařilo zatím zachránit, jsou například kovové části šípů původních obyvatel Brazílie, peruánská váza či předkolumbovská pohřební urna. „Práce se musí provádět velmi opatrně a trpělivě,“ řekl ředitel muzea Alexander Kellner.

Už v říjnu pracovníci muzea objevili také úlomky lebky a část stehenní kosti patřící ženě, která žila na území dnešní Brazílie před téměř 12 tisíci lety. Vědci ji pojmenovali Luzia. Její ostatky patřily k tomu nejcennějšímu ve sbírkách muzea.

Zástupci brazilského Národního muzea informovali také o tom, že dostali od německé vlády dar ve výši 180 tisíc eur (4,7 milionu korun).

Německý generální konzul Klaus Zillikens podle listu O Globo připomněl, že Německo v minulosti postihla podobná neštěstí, například požár Knihovny vévodkyně Anny Amálie ve Výmaru v roce 2004 nebo zřícení městského archivu v Kolíně nad Rýnem v roce 2009. Muzeu slíbil, že je Berlín v případě potřeby připraven pomoci dalšími finančními prostředky.

Při požáru, který vypukl z dosud neznámých příčin, byla zničena většina největší latinskoamerické sbírky historických předmětů.