
Události: Na severu Číny jsou i ovce černé od sazí
Ťin-čcheng je největším hříšníkem z 28 měst, kterým vláda přikázala zvláštní opatření. Spásou se má stát nově objevený metan, který nahradí uhlí jako zdroj tepla pro přilehlé vesnice. „Jsme v přechodné fázi, která s sebou nese porodní bolesti,“ říká ředitel společnosti Greka Randip Grewal.
„Města v provincii Šan-si vůbec nejhůř prosazují zákony na ochranu životního prostředí a zatajují informace. Změny tam jdou pomalu,“ uvedl ředitel Institutu pro ochranu životního prostředí Ma Ťün. „Čínští inspektoři zkoumají doly, chemičky a skladiště a pátrají po prohřešcích. Za jediný den odhalili devatenáct firem, které neplní předpisy pro snižování smogu,“ říká zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.
V polských Katovicích mezitím o klimatu až do 14. prosince jednají zástupci 190 zemí včetně České republiky na 24. konferenci OSN o změnách klimatu (COP24). Hlavním cílem konference je přijetí pravidel, která by umožnila úplnou realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015 a odpověděla na varovné zprávy vědců.
Účastníci konference už však odmítli přijmout nedávné závěry vědeckého panelu, který vyzývá politiky k okamžité akci v boji proti globálnímu oteplování. Spojené státy, Rusko, Saúdská Arábie a Kuvajt zprávu pouze vzaly na vědomí. Námitky naopak neměla Čína, která meziročně zaznamenala skoro pětiprocentní nárůst emisí skleníkových plynů.