Streepová, Baldwin či Rowlingová žádají mezinárodní vyšetřování Chášakdžího vraždy

Více než stovka osobností, včetně známých herců a spisovatelů, vyzvala generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby inicioval zahájení mezinárodního vyšetřování vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího. Dopis šéfovi OSN podepsali například herci Meryl Streepová a Alec Baldwin či spisovatelé Joanne Rowlingová, Ian McEwan či Orhan Pamuk nebo dramatik Tom Stoppard. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mezitím uvedl, že pokyn k zavraždění novináře podle něj přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie.

Džamál Chášakdží
Zdroj: ČTK/AP Autor: Virginia Mayo

„Násilná vražda předního novináře a komentátora je hrubé porušení lidských práv,“ uvádí se mimo jiné v dopise určeném Guterresovi. Jeho signatáři upozorňují, že vláda Saúdské Arábie porušuje svobodu slova a v posledních letech uvěznila řadu spisovatelů, novinářů, obhájců lidských práv a právníků.

Vražda novináře na diplomatickém území je podle dopisu aktem státního teroru, který má zastrašit novináře, disidenty a kritiky režimu žijící v exilu. Také novinář Chášakdží pobýval od loňska v USA kvůli obavám před pronásledováním ve své zemi; kritizoval totiž nejvyšší vedení Saúdské Arábie, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána.

Erdogan: Pokyn k vraždě přišel z vlády, ale ne od krále

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mezitím napsal v článku, který otiskl americký list The Washington Post, že pokyn k zavraždění Chášakdžího přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie. Zároveň ale zdůraznil, že saúdského krále Salmána z nařízení vraždy neviní.

„… víme, že pokyn zabít Chášakdžího přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie,“ uvedl Erdogan. „Někteří se domnívají, že tento 'problém' po čase zmizí. Nadále se ale budeme ptát na otázky, které jsou důležité pro vyšetřování v Turecku a také pro Chášakdžího rodinu a milované,“ napsal turecký prezident.

Erdogan zároveň zdůraznil, že Turecko a Saúdská Arábie mají dobré vztahy a „ani na sekundu“ by ho nenapadlo, že pokyn k vraždě dal král Salmán. „Nemám žádný důvod se domnívat, že vražda odrážela oficiální saúdskoarabskou politiku,“ uvedl také.

Novinář zmizel před měsícem

Chášakdží byl zavražděn 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si šel pro doklady o rozvodu, aby se mohl znovu oženit. Z konzulátu ale už neodešel.

Turecká média krátce poté začala psát, že šlo o vraždu, což Rijád po počátečním zapírání přiznal. Tento týden úřad istanbulského prokurátora uvedl, že novinář byl hned po příchodu na konzulát své země uškrcen. Podle zpráv z médií tam byl brutálně zavražděn, jeho tělo se dosud nenašlo.

Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že Chášakdží konzulát 2. října opustil. Až po více než dvou týdnech připustila, že na konzulátu zemřel, ale nejprve prohlašovala, že byl zabit při potyčce. Nyní Rijád uznává, že šlo o vraždu, ale tvrdí, že vše se odehrálo v rámci operace, o níž nejvyšší vedení Saúdské Arábie nevědělo.

Vraždu vyšetřují turecké i saúdskoarabské úřady, zejména v případě Rijádu ale panují obavy, že závěry budou zmanipulované. Saúdská strana sice umožnila tureckým vyšetřovatelům prohledat konzulát i rezidenci konzula, dovolila to ale až dva týdny po novinářově smrti.