Policie v mexickém Acapulcu byla zřejmě na straně zločinu. Podle vlády ji infiltrovaly drogové gangy

Celý policejní sbor známého letoviska Acapulco na jihu Mexika musel odevzdat zbraně a čelí vyšetřování kvůli podezření, že ho infiltrovaly drogové gangy. Vláda mexického státu Guerrero v prohlášení svůj zásah zdůvodnila naprostou nečinností městské policie v boji proti vlně zločinnosti a právě podezřením, že do policejních sil města se pravděpodobně infiltrovaly zločinecké skupiny.

Vojáci doprovázejí policisty v Acapulcu, kteří jsou podezřelí ze spolupráce s organizovaným zločinem
Zdroj: Reuters

Ochranu zákona a pořádku ve městě s 800 tisíci obyvateli převzali vojáci, námořní pěchota a státní policie. Členové policejního sboru museli odevzdat zbraně, vysílačky a neprůstřelné vesty a nyní jsou prověřováni. Dva vysocí policejní velitelé ve městě jsou obviněni ze zabití a byl na ně vydán zatykač, uvedla bez dalších podrobností agentura AP.

V Acapulcu je míra kriminality jedna z nejvyšších v Mexiku i na světě. Loni tam připadalo 103 zavražděných na 100 tisíc obyvatel.

Zásah proti acapulské policii není v Mexiku ničím výjimečným. Podobná opatření kvůli zkorumpování drogovými kartely už přijala i jiná města, jen ve státě Guerrero je takových desítka.

Násilí spojené s drogami je nejpatrnější v severomexickém státě Tamaulipas. Místní policejní sbory tam už od roku 2011 prakticky nefungují. Většina z nich byla rozpuštěna.