Střelec z Toronta měl psychické problémy, tvrdí jeho rodina

Kanadská policie zveřejnila totožnost muže, který v neděli zastřelil v Torontu dva lidi a třináct dalších zranil. Pachatelem je 29letý Faisal Hussain, který v největším kanadském městě dlouhodobě žil. Motiv jeho činu stále není jasný. Policejní šéf dříve nevyloučil, že mohlo jít o terorismus. Rodina střelce ale tvrdí, že měl psychické problémy.

Památka obětem střelby v Torontu
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: Blinch Mark/Canadian Press/ABACA

Hussain zahynul na místě činu po přestřelce s policií. Zda jej zasáhla policejní kulka, nebo spáchal sebevraždu, není jasné. V úterý má být provedena jeho pitva. 

„Jsme zcela zničeni vědomím, že za toto nesmyslné násilí a ztráty na životech je zodpovědný náš syn,“ dodala rodina v dopise zaslaném kanadské stanici CBC.

Útok si vyžádal dvě oběti 

Střelbu v ulici Danforth nepřežily desetiletá dívka a osmnáctiletá žena. Policie jejich totožnost neupřesnila. Místní politik Nathaniel Erskine-Smith ale potvrdil, že starší obětí je Reese Fallonová, čerstvá absolventka střední školy, která se chystala studovat ošetřovatelství. „Rodina je zdrcená,“ uvedl Erskine-Smith v prohlášení.

„Obyvatelé Toronta jsou silní, houževnatí a odvážní,“ napsal v reakci na tragédii na Twitteru kanadský premiér Justin Trudeau a přislíbil, že se „v těžkých časech“ městu dostane podpory kanadské vlády.

Motiv není jasný. Střelce sousedé popsali jako sympatického muže

Útočník, 29letý Kanaďan pákistánského původu Faisal Hussain, byl podle sousedů a známých „mladík s milionovým úsměvem“. Aamir Sukhera, jeden z blízkých přátel střelce, popsal Hussaina jako veselého, bezproblémového člověka. „Kdykoliv jsem ho potkal, byl velmi energický a šťastný,“ sdělil Sukhera deníku The New York Times a dodal, že mu Hussain přišel psychicky v pořádku.

Podobně útočníka popsala také Ashley Robinsonová, sousedka z bytového domu v Thorncliff Parku, která Hussaina často potkávala během procházek se psem. „Pořád se usmíval. Mnoho lidí se mého psa bálo, ale on ne.“ Mužovu identitu Robinsonová zjistila až v pondělí, kdy zahlédla video z místa činu v televizních zprávách. „Brečela jsem, když jsem to viděla,“ řekla.

Hussainova rodina potvrdila, že ačkoliv střelec navenek působil spokojeně, ve skutečnosti trpěl psychickými problémy a bojoval s depresemi. Léčba, kterou podstupoval, na něj údajně nezabírala. „Nepomohly mu léky ani terapie. Dělali jsme všechno, abychom mu ulehčili od života plného utrpení a bolesti. Nikdy nás nenapadlo, že by jeho život mohl skončit tak tragickým způsobem,“ uvedli Hussainovi příbuzní v dopise zaslaném kanadské stanici CBC.

Bytový dům se podle AP nachází v oblasti obývané nižší střední třídou. V poklidu tu vedle sebe žije i mnoho přistěhovalců ze Srí Lanky, Indie, Filipín či Slovenska. 

Reuters: K vlastnění zbraně v Kanadě je nutné žádat povolení a absolvovat prověrky

Nedělní útok byl letos druhým tragickým projevem násilí obráceného proti davům v Torontu. V dubnu najel dodávkou do davu pětadvacetiletý Alek Minassian. Zabil deset lidí a 15 zranil. Podle všeho si za oběti vybíral hlavně ženy.

Starosta Toronta John Tory novinářům po nedělní tragédii řekl, že město má problém se střelnými zbraněmi, které jsou podle něj dostupné příliš mnoha lidem: „Proč vůbec někdo v tomto městě potřebuje zbraň?“

Podle agentury Reuters je k vlastnění zbraně v Kanadě nutné zažádat o povolení a absolvovat prověrky. Zbraně musí být přechovávány uzamčené a bez náboje a mimo domov je možné je vynášet jen se zvláštním povolením.