
Události ČT: Útočník z Lutychu byl zřejmě v kontaktu s radikály
Belgická televize RTL na svých internetových stránkách napsala, že čin se stal kolem půl jedenácté. Muž nejprve nožem napadl dvě policistky. „Poté se zmocnil jejich služební zbraně a použil ji proti nim,“ popsal jeden z prokurátorů na tiskové konferenci. Obě policistky zemřely.
Poté pachatel ukradl zaparkovaný automobil, přičemž střílel na dvaadvacetiletého mladíka na sedadle spolujezdce, který rovněž zemřel. Následně odjel k blízké základní škole, kde vzal jednu ze zaměstnankyň jako rukojmí.
U školy pak došlo k policejnímu zásahu, který podle médií trval zhruba tři minuty. Útočník byl zabit zásahovou jednotkou, během přestřelky zranil několik policistů. Školáci byli před zásahem policejního komanda evakuováni do bezpečí. I zajatá žena je v pořádku.
„Cílem vraha bylo vypořádat se s policií.“
Philippe Dulieu

Útočník v Belgii zavraždil tři lidi
Útočník v Belgii zavraždil tři lidi
Brífink: Střelba v belgickém Lutychu
Tisková konference vyšetřovatelů po útoku v Lutychu
Muže vedly v patrnosti úřady kvůli kontaktům s islamisty
Případ převzala belgická federální prokuratura, která jej vyšetřuje jako teroristický čin. To ještě nutně neznamená, že o terorismus šlo, je to však v tuto chvíli považováno za nejpravděpodobnější variantu.
Podle belgických médií útočil asi šestatřicetiletý Belgičan Benjamin Herman, který byl v pondělí na propustce z vězení nedaleko Lutychu. Odsouzen byl za krádeže, násilné činy a obchod s drogami. Podle sdělovacích prostředků nebyl dosud vyšetřován kvůli podezření z náboženského extremismu. Pachatelovým cílem prý byla policie.
„Neměl kontakt s rodinou, měl velmi komplikované dětství a trpěl labilitou.“
Kateřina Etrychová
Podle televize RTBF ale úřady muže od loňského roku vedly v evidenci jako bezpečnostní hrozbu, protože se ocitl v podezření, že se ve vězení dostal do kontaktu s islamisty a sám se stal radikálem. Podle jeho spoluvězňů byl násilnický a spíše se ostatních stranil.
Úřady netají obavy z toho, že se podobný jev může rozšiřovat. Poměr muslimů mezi odsouzenci za pouliční kriminalitu je v zemi poměrně vysoký. Některá média tvrdí, že při útoku muž zvolal „Alláhu akbar“, což v arabštině znamená „Bůh je veliký“. Úřady zprávu zatím nepotvrdily.
Na místo tragédie se odpoledne přijel podívat belgický král i premiér. Soustrast vyjádřili i další evropští státníci včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. „Stojíme za Belgickým královstvím a s belgickými občany,“ prohlásil předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.
Belgické město Lutych, které má zhruba 200 tisíc obyvatel, zažilo podobný útok v roce 2011. Tehdy útočník střílel a házel granáty na lidi na ulici, kde čtyři lidi zabil a stovku dalších zranil. Pak spáchal sebevraždu.
V Belgii panuje ostražitost v důsledku teroristických útoků v Paříži v roce 2015. „Teroristé měli vazby na Belgii, jak se později ukázalo,“ připomněla Etrychová. V roce 2016 pak došlo k útokům v hlavním městě Bruselu. Po útoku v Lutychu zatím zůstává v platnosti druhý stupeň ohrožení.