Migrační zákon hýbe Belgií. Vláda navrhuje, aby policie mohla vstupovat do domů

Belgickou veřejnou debatou hýbe kontroverzní protiimigrační zákon, jenž by měl omezit aktivisty, kteří u sebe doma schovávají nelegální migranty. Vláda navrhuje, aby kvůli tomu policie mohla kontrolovat lidem domácnosti. To ale velká část veřejnosti odmítá.

Video Události
video

Belgií hýbe sporný zákon proti migraci

Sporný zákon, o kterém v těchto týdnech diskutuje belgický federální parlament, rozdělil belgickou veřejnost na dvě poloviny. První z nich reprezentuje autor zákona, vlámský nacionalista a státní tajemník pro migraci Theo Francken. Jeho stoupenci říkají, že nařízení neznamená nic protiprávního. Pokud je někdo v Belgii ilegálně, nesmí se skrývat.

Zastánci zákona upozorňují, že část migrantů v Belgii o azyl žádat nechce a jen čeká, jestli se dostane dál, třeba do Británie. Policie by podle nich měla dostat prostředky, jak migranty kontrolovat. „Nový zákon dává policii povolení pouze ke vstupu do domů, nikoli k jejich prohledávání,“ tvrdí Franckenova stranická kolegyně Sarah Smeyersová.

Druhá polovina veřejnosti, která zákon odmítá, o sobě už několik týdnů dává vědět hlasitými demonstracemi nejen v ulicích Bruselu. Zastánci ochrany soukromí a pomoci lidem v nouzi tvrdí, že co se děje za dveřmi jejich domů, je jenom jejich věc.

Odpůrci navíc kritizují policejní postupy. „Bylo pět hodin ráno, když sem přišlo sedm mužů, všichni v neprůstřelných vestách. Strávili tady sedm hodin a ani mi neřekli, kvůli čemu,“ popisuje svou nepříjemnou zkušenost se zásahem policie novinářka Anouk Van Gestelová, která u sebe doma ubytovala šestnáctiletého imigranta.

Zákon kvůli své kontroverznosti čeká v Belgii ještě další projednávání. Zatím tedy zůstává otázkou, která ze dvou skupin nakonec zvítězí.