Jaderná havárie? Ne, radioaktivní mrak způsobila shořelá družice, tvrdí ruský vědec

Oblak radioaktivního znečištění izotopem ruthenia, jenž byl v říjnu zaznamenán nad Evropou, pocházel podle ruského experta Rafaela Aruťunjana nejspíš z umělé družice, která shořela v ovzduší. Jedna z hypotéz dosud předpokládala, že oblak mohl pocházet z jaderné havárie v Rusku nebo Kazachstánu.

O znečištění, neškodném pro lidské zdraví, informovaly počátkem listopadu ústavy pro monitorování radiace ve Francii a v Německu. Přesnou lokalitu, kde oblak ruthenia 106 vznikl, se určit nepodařilo. Podle povětrnostních modelů se ale jednalo o pásmo jižně od Uralu.

Příčinou mohla být havárie v ruském jaderném zařízení Majak, které se nachází ve městě Ozjorsk nedaleko Čeljabinska, tvrdí ruská odbočka Greenpeace. Továrna vyrábí komponenty ruských jaderných zbraní a zabývá se regenerací vyhořelého jaderného paliva.

Francouzský institut pak tvrdí, že příčinou kontaminace je zřejmě nehoda v továrně na zpracování radioaktivního paliva nebo v centru pro nukleární medicínu. Ruské úřady ale uvedly, že žádnou nehodu v těchto zařízeních na svém území nezaznamenaly.

Rovněž Aruťunjan tuto možnost vyloučil. Nejpravděpodobnějším původcem podle něj bylo zařízení na palubě umělé družice, která v té době shořela v atmosféře. O jakou družici by se mohlo jednat, ale ruský vědec neupřesnil.