Nad Evropou se objevil radioaktivní oblak. Zdraví neohrožuje, ujišťují odborníci

Nad Evropou se v posledních týdnech pohybuje oblak radioaktivního znečištění. Informoval o tom francouzský institut pro ochranu před radiací IRSN, podle kterého je příčinou zřejmě nehoda v některém z jaderných zařízení v Rusku nebo v Kazachstánu, ke které pravděpodobně došlo na konci září. Havárii jaderného reaktoru ale francouzští odborníci vylučují a znečištění podle nich nemá negativní dopad na lidské zdraví, napsal britský list The Guardian.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Vincent Kessler

Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová řekla, že jde o měsíc starou záležitost. „Naměřené hodnoty v tomto množství v žádném případě nemohou ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší,“ uvedl SÚJB na svém webu už 3. října.

Mrak se vytvořil zřejmě jižně od Uralu

Přesnou lokalitu, kde oblak vznikl, se institutu určit nepodařilo. Podle povětrnostních modelů však odhaduje, že se jedná o pásmo jižně od Uralu, respektive o oblast mezi tímto pohořím a řekou Volhou.

Francouzský institut tvrdí, že příčinou kontaminace je zřejmě nehoda v továrně na zpracování radioaktivního paliva nebo v centru pro nukleární medicínu.

Ruské úřady přitom podle šéfa IRSN Jeana-Marca Perese uvedly, že žádnou nehodou v těchto zařízeních na svém území nezaznamenaly. Kazachstán informace zatím nekomentoval.

IRSN společně s několika dalšími evropskými centry pro jadernou bezpečnost naměřil v ovzduší vyšší míru ruthenia 106, tedy prvku, který se přirozeně v ovzduší nevyskytuje a je zejména výsledkem štěpení atomů v jaderném reaktoru. Havárii reaktoru však středisko vyloučilo, ta by totiž vedla ke kontaminaci i jinými látkami.