Egypt na pár dní otevřel přechod v Rafáhu, pryč z pásma Gazy chce 20 tisíc Palestinců

Egypt otevřel hraniční přechod Rafáh mezi svým územím a palestinským Pásmem Gazy. Stalo se tak poprvé od 1. listopadu, kdy hnutí Hamás předalo kontrolu nad hraničními přechody v Pásmu palestinské samosprávě Mahmúda Abbáse. Přechod je uzavřen už od roku 2007, kdy se Hamas dostal k moci, Egypt ho otevíral jen na pár dní v roce. K definitivnímu předání kontroly má dojít začátkem prosince. Podle pozorovatelů je otevření přechodu v Rafáhu testem naplňování této dohody.

Palestinci míří přes přechod v Rafáhu do Egypta
Zdroj: Reuters Autor: Ibraheem Abu Mustafa

Rafáh bude podle palestinských zdrojů agentury AFP otevřen tři dny. Povolení k odjezdu dostali většinou nemocní, studenti nebo osoby, kterým uzavření přechodu bránilo v návratu do ciziny, kde pracují.

„Egypt otevřel hraniční přechod pro humanitární případy zaregistrované u úřadů Hamásu,“ uvedl zdroj AFP. Civilní zaměstnanci i bezpečnostní příslušníci na palestinské straně hranice jsou zaměstnanci vlády palestinské samosprávy ze Západního břehu Jordánu vedené Ramím Hamdalláhem.

/*json*/{"map":{"lat":31.292772108040143,"lng":34.273497697558355,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":31.28441911455992,"lng":34.2388916015625,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Žádost o povolení vycestovat do Egypta podalo až 20 000 osob z Pásma Gazy. Stovky z nich ještě čekají na schválení své žádosti, aby mohli nastoupit do autobusu a odjet do Egypta.

Hamás a Fatah našly cestu k usmíření 

Hamás vyhrál v roce 2006 volby na palestinských územích, ale vláda, v níž byl zastoupen, nezískala mezinárodní důvěru a rozpadla se. V bojích s umírněnějším Fatahem pak o rok později opanoval Pásmo Gazy.

Abbásův Fatah si podržel vládu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Egypt od té doby hranici s Pásmem Gazy prakticky blokoval z obav před extremisty z Hamásu a přechod otevíral spíše nárazově.

Letos v říjnu během rozhovorů v Egyptě dosáhly Hamás a Fatah dohody o politickém usmíření. V rámci ní Hamás předal kontrolu nad Pásmem Gazy Abbásově kabinetu, který se těší uznání Západu.

Jednání mezi Hamásem a Fatahem mají v Káhiře pokračovat 21. listopadu, úplné předání kontroly má být uskutečněno do 1. prosince. Otevření hranice mezi Pásmem Gazy a Egyptem je podle pozorovatelů velkým testem praktického naplňování nové dohody.