Rafáh bude podle palestinských zdrojů agentury AFP otevřen tři dny. Povolení k odjezdu dostali většinou nemocní, studenti nebo osoby, kterým uzavření přechodu bránilo v návratu do ciziny, kde pracují.
„Egypt otevřel hraniční přechod pro humanitární případy zaregistrované u úřadů Hamásu,“ uvedl zdroj AFP. Civilní zaměstnanci i bezpečnostní příslušníci na palestinské straně hranice jsou zaměstnanci vlády palestinské samosprávy ze Západního břehu Jordánu vedené Ramím Hamdalláhem.
Žádost o povolení vycestovat do Egypta podalo až 20 000 osob z Pásma Gazy. Stovky z nich ještě čekají na schválení své žádosti, aby mohli nastoupit do autobusu a odjet do Egypta.
Hamás a Fatah našly cestu k usmíření
Hamás vyhrál v roce 2006 volby na palestinských územích, ale vláda, v níž byl zastoupen, nezískala mezinárodní důvěru a rozpadla se. V bojích s umírněnějším Fatahem pak o rok později opanoval Pásmo Gazy.
Abbásův Fatah si podržel vládu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Egypt od té doby hranici s Pásmem Gazy prakticky blokoval z obav před extremisty z Hamásu a přechod otevíral spíše nárazově.
Letos v říjnu během rozhovorů v Egyptě dosáhly Hamás a Fatah dohody o politickém usmíření. V rámci ní Hamás předal kontrolu nad Pásmem Gazy Abbásově kabinetu, který se těší uznání Západu.
Jednání mezi Hamásem a Fatahem mají v Káhiře pokračovat 21. listopadu, úplné předání kontroly má být uskutečněno do 1. prosince. Otevření hranice mezi Pásmem Gazy a Egyptem je podle pozorovatelů velkým testem praktického naplňování nové dohody.