Bezkonkurenčně nejoblíbenějším jazykem je angličtina, které se v Evropské unii věnuje 17,5 milionu žáků (83,5 %). Francouzština se stala druhou v pořadí s necelým milionem studentů. Následovaly němčina, španělština, ruština a italština.
Kurzy cizích jazyků navštěvovalo předloni sto procent žáků na Kypru, v Lucembursku, na Maltě a v Rakousku. V Chorvatsku se učili cizí slovíčka téměř všichni – 99,9 procenta. Více než 97 procent studentů se cizím jazykům věnovalo také ve Španělsku, Francii, v Itálii, Rumunsku a Polsku. Na úrovni EU činil tento podíl 84,3 % studentů.

Studio 6 k Evropskému dni jazyků
Angličtina jednoznačně dominantní
Angličtina je nejčastěji voleným cizím jazykem. Na prvních stupních základních škol se vyučuje v každém členském státě EU, s výjimkou Belgie a Lucemburska, které jsou vícejazyčnými zeměmi.
Malí Češi se angličtině věnují v drtivé většině – 73 procent. Jen kolem procenta dětí se učí němčinu, méně než procento se věnuje francouzštině nebo španělštině.
Co říkají statistiky o případech, kdy si evropští žáci vybírají druhý cizí jazyk? Němčina, která je nejvíce vyučovaným cizím jazykem v Lucembursku, se stala také druhým hlavním cizím jazykem studovaným žáky základních škol v osmi jiných členských státech. Nejvyšší podíl studentů němčiny coby druhého cizího jazyka zaznamenali v Chorvatsku (20,9 %) a Maďarsku (20,2 %).
Francouzština obsadila tuto pozici na úrovni celé EU a v sedmi členských státech, přičemž největší podíl studentů zaznamenalo zejména Lucembursko (83,5 %), Řecko (15,8 %) a Rumunsko (15,2 %).
Češtinu se jako druhý jazyk podle Eurostatu učí 0,2 procenta dětí v Rakousku a 0,1 procenta dětí v Chorvatsku.