Francouzi a Němci si brousí jazyky, angličtina možná přestane být úřední řečí EU

Angličtina je jedním z 24 úředních jazyků EU a hojně se používá v Bruselu i ve Štrasburku. Zda si však své postavení udrží i po brexitu, zůstává otázkou. Angličtinu přitom používá více než polovina obyvatel EU jako svůj první nebo druhý jazyk a probíhá v ní i většina mezinárodních jednání.

Angličtina by po brexitu podle některých politiků neměla patřit mezi úřední jazyky Evropské unie. „Pokud nebudeme mít Velkou Británii, nebudeme mít ani angličtinu,“ řekla v pondělí podle serveru Politico.eu předsedkyně Výboru pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu Danuta Hübnerová.

Tvrzení odmítá zastoupení Evropské komise v Irsku. „Rada ministrů rozhoduje o pravidlech používání jazyků v evropských institucích jednomyslně. Jinými slovy to znamená, že jakákoli změna jazykového režimu evropských institucí je předmětem jednomyslného souhlasu rady, a to včetně Irska,“ stojí v prohlášení.

Vyloučení angličtiny ze skupiny úředních jazyků Unie odmítá rovněž eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger, uvedla korespondentka listu The Guardian Kate Connolyová. „Irové zůstávají a Skotové mohou přijít,“ citovala Connolyová na Twitteru Oettingera.

Jazykovědec o vypuštění angličtiny pochybuje

Že by mohl mít odchod Velké Británie z Evropské unie takový dopad, zpochybnil i ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd Karel Oliva. „Angličtina, stejně jako kterýkoli jiný jazyk, je především komunikačním prostředkem. Pokud dnes funguje jako vynikající celosvětový komunikační prostředek, tak jistě funguje jako velmi dobrý komunikační prostředek v EU,“ řekl v Hyde Parku ČT24 v rámci pořadu 90' ČT24.

Je přesvědčen, že EU nemůže přihlížet při využívání anglického jazyka k politickým turbulencím. „Jestli Británie bude, nebo nebude členem, je to úplně jiná věc než to, že spolu budeme muset v Unii nějak komunikovat,“ podotkl. Dodal, že kdyby to bylo praktické, „můžeme zavést jako komunikační jazyk třeba čínštinu – když to bude to nejpraktičtější, co budeme ke komunikaci mít.“

8 minut
90' ČT24: Ohrozí brexit i angličtinu v EU?
Zdroj: ČT24

Angličtina zůstává jazykem zemí EU, ale ne Unie samotné

Británie není jedinou zemí, ve které se v rámci EU mluví anglicky. Pouze ona ale angličtinu uvedla jako svůj oficiální jazyk. Další anglicky mluvící členské státy, Irsko a Malta, vstoupily do EU až po Spojeném království. Proto jako své oficiální jazyky raději zvolily gaelštinu a maltštinu.

„Existuje předpis, podle kterého má každá členská země právo zvolit si jeden jazyk,“ vysvětlila Danuta Hübnerová. V původním francouzském znění předpisu z roku 1958 se však na počet jazyků, které může stát nahlásit, žádné omezení nevztahuje. To se objevilo až v anglickém překladu dokumentu. Podle Hübnerové by tento předpis musela změnit jednomyslná shoda Rady ministrů, pak by mohla angličtina úředním jazykem zůstat.

Na scénu se znovu vrací francouzština, jedná se taky německy

Podle listu Wall Street Journal však již má EU za sebou první kroky jiným směrem. Už nyní začala Evropská komise v reakci na výsledky britského referenda více komunikovat ve francouzštině a němčině. Angličtinu také nepoužil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve svém úterním projevu v Evropském parlamentu, který se týkal britského referenda o vystoupení z EU. I text projevu byl vytištěn jen v němčině a ve francouzštině.

Podle AP je však otázka, zda je Juncker jazykovou avantgardou a ukazuje, jak budou projevy vypadat po odchodu Velké Británie. Je totiž také možné, že se zkrátka nechtěl stát terčem kritiky kvůli své angličtině, jak se mu v minulosti již opakovaně stalo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko je bez proudu. Kvůli vzácnému meteorologickému jevu, tvrdí Portugalci

Celé pevninské Španělsko postihl v pondělí kolem 12:30 výpadek proudu, zastavilo se metro v Madridu či Barceloně, přerušen byl i provoz na železnici. Příčina blackoutu není známa a zatím není jasné, kolik lidí je dotčeno. Podle portugalské společnosti REN za ní stojí vzácný meteorologický jev. Obnovení dodávek elektřiny potrvá šest až deset hodin, oznámila před 15:00 podle médií energetická společnost Red Eléctrica. Výpadky proudu zaznamenali také v Portugalsku, jehož vláda nevyloučila kybernetický útok, a v některých částech Francie.
13:48Aktualizovánopřed 28 mminutami

Volba nového papeže začne 7. května

Volba nové hlavy katolické církve začne 7. května, rozhodla v pondělí generální kongregace kardinálů, potvrdil to vatikánský mluvčí Matteo Brunii. Takzvané konkláve vybere nástupce Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let a v sobotu byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě.
před 2 hhodinami

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice zadržela 25 lidí

Francouzská policie ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v šest hodin ráno, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.
08:10Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 5 hhodinami

Prokuratura obvinila podezřelého z útoku ve Vancouveru z vraždy

Kanadská prokuratura obvinila z několikanásobné vraždy muže, který v sobotu ve Vancouveru najel autem do davu na pouličním filipínském festivalu, čímž zabil jedenáct lidí a více než dvacet dalších zranil. Podle vyšetřovatelů je možné, že proti němu vznesou další obvinění, napsala agentura AP. Terorismus jako motiv činu policie už v neděli vyloučila, uvedla ale, že muže znala z minulosti kvůli jeho psychickým problémům.
07:39Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Orbánova vláda čelí obvinění z nelegálních dotací pro provládní média, píší FT

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána čelí obvinění z nelegálních dotací ve výši více než jedné miliardy eur (25 miliard korun) pro provládní média, píší Financial Times (FT). Obvinění dle listu dále navyšuje obavy, že státní podpora je využívána k posílení moci maďarského vůdce. Dvě tamní média – list Magyar Hang (Maďarský hlas) a ještě další, který si přál zůstat v anonymitě – FT potvrdily, že v pondělí v této souvislosti podají stížnost Evropské komisi.
před 5 hhodinami

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Vládce Kremlu Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva hlásí, že její armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci v Kurské a Bělgorodské oblasti dál bojují.
05:52Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 6 hhodinami
Načítání...