Imáma stojícího za útoky v Katalánsku sledovala španělská policie už v roce 2005

Španělská policie v roce 2005 odposlouchávala telefon imáma, který stál za útoky v Katalánsku. Podle listu ABC měla podezření na kontakty s Al-Káidou. Abdalbákí Sátí vzbudil znovu podezření začátkem roku 2016 u muslimské obce v Belgii. Ve Španělsku byl v minulosti dokonce odsouzen na čtyři roky za obchodování s hašišem, což je podle listu El Periódico jeden ze zdrojů financování džihádistů. Sátí zemřel při výbuchu ve městě Alcanar.

Španělská policie
Zdroj: ČTK/AP Autor: Emilio Morenatti

List přinesl fotokopie dokumentů, v nichž soudce nařídil v říjnu 2005 odposlechy Abdalbákího Sátího, narozeného v roce 1973 v Maroku. Policie tehdy o povolení odposlechů požádala proto, že Sátího podezírala z kontaktů na členy skupiny Ansar al-Islám (Stoupenci islámu) a Marocké islámské bojové skupiny (GCIM), které se hlásily k síti Al-Káida.

Ve zdůvodnění policie mimo jiné uvedla, že Sátí udržuje četné kontakty s podezřelými z terorismu, jimž měl podle podezření poskytovat logistickou podporu. Kontakty měl udržovat také s arabskými padělateli dokumentů.

Odposlechy nakonec nevedly k odsouzení Sátího, protože obhajoba dokázala obžalobu odvrátit. Nejvyšší soud musel konstatovat, že odposlechy nejsou dostatečné či se nedají jako důkaz použít.

Operace souvisela s vyšetřováním útoku v Casablance v roce 2003

Operaci zvanou Chameleon zahájil podle listu ABC v únoru 2005 tehdejší soudce Baltasar Garzón, pak ji převzal někdo jiný. Cílem bylo rozkrýt síť, která mohla operovat nejen ve Španělsku, ale i jinde v Evropě.

Operace souvisela s vyšetřováním, které španělské úřady zahájily spolu s marockými po sebevražedných atentátech v marockém městě Casablanca, při nichž v květnu 2003 zemřelo 45 lidí, včetně 12 atentátníků. Nejvíce lidí tehdy zemřelo při explozi v blízkosti španělské restaurace Casa Espaňa.

Imám Abdalbákí Sátí žil ve Španělsku od roku 2002. Posléze byl odsouzen za obchod s drogami, když v roce 2014 vyšel z vězení, měl být vyhoštěn do Maroka. V odvolacím řízení mu ale bylo dovoleno v zemi zůstat. Poté jako imám ve městě Ripoll v Katalánsku zradikalizoval teroristickou buňku, která stála za útoky z minulého týdne s 15 oběťmi a stovkou zraněných. Sátí zemřel krátce před útoky ve městě Alcanar při přípravě výbušnin.