Kvůli pouti do Mekky otevřel Egypt na čtyři dny hranici s Gazou

Egypt po několika měsících otevřel hraniční přechod s Pásmem Gazy, aby umožnil muslimům vykonat pouť do Mekky. Informovala o tom agentura AFP. Hraniční přechod otevírá Egypt jen výjimečně vždy na několik dní z humanitárních důvodů. Přechod je uzavřen už od roku 2007, kdy se v Gaze dostalo k moci radikální hnutí Hamas.

Vojáci poblíž přechodu u města Rafáh
Zdroj: ČTK/AP

„Přechod bude otevřen od dnešního (pondělního) dopoledne čtyři dny, a to v jednom směru pro 2500 poutníků,“ upřesnil zástupce egyptského úřadu pro kontrolu hraničního přechodu Rafáh. V pondělí přešlo hranice do Egypta z palestinského území asi 800 poutníků.

Letošní muslimská pouť, neboli hadždž, se koná na přelomu srpna a září v saúdskoarabské Mekce. Její přesný termín teprve vyhlásí saúdskoarabské úřady podle pozorování Měsíce.

Rafáh je jediným hraničním přechodem z Pásma Gazy, který není pod izraelskou kontrolou. Káhira ho od roku 2007 otevírá jen výjimečně, například letos v březnu ho otevřela v obou směrech na tři dny pro nemocné.

Blokádu Pásma Gaza zavedl Egypt, stejně Izrael, v roce 2007, kdy toto palestinské území ovládlo hnutí Hamas. Vztahy Hamasu s Káhirou se mírně zlepšily po revoluci z roku 2011, kdy se v Egyptě dostalo k moci Muslimské bratrstvo, z něhož Hamas před půlstoletím vznikl. Napětí ve vztazích znovu zavládlo od roku 2013, kdy byl v Egyptě svržen prezident Muhammad Mursí a Muslimské bratrstvo bylo zakázáno.

V posledních měsících se ale zdá, že se vztahy mírně uvolňují. V červnu jednal v Káhiře s egyptskými činiteli nový šéf Hamasu Jahjá Sinvár, který dohodl mimo jiné dodávku paliva pro elektrárnu v Gaze. To pomohlo ztlumit energetickou krizi v Pásmu Gazy, jehož dva miliony obyvatel mají elektřinu teď jen asi tři hodiny denně.

Agentura AFP, která se odvolává na anonymní zdroje, bez dalších podrobností uvedla, že Egypt by mohl hraniční přechod Rafáh s Pásmem Gazy částečně otevřít od září.