Syřan v Německu dostal dva roky za to, že se pokusil podvést Islámský stát

Na dva roky do vězení půjde devětatřicetiletý Syřan Hasan A. za to, že se od takzvaného Islámského státu snažil získat 180 tisíc eur (4,7 milionu korun), údajně na přípravu teroristických útoků v Německu. Za mříže ale nepůjde kvůli terorismu, ale kvůli pokusu o podvod této teroristické organizace. Žádný útok totiž podle soudu v západoněmeckém Saarbrückenu nechystal.

Syřan Hasan A. před soudem v Německu
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Oliver Dietze

Hasan A. o peníze požádal loni na internetovém chatu osobu, o níž se domníval, že je napojena na Islámský stát. Tvrdil přitom, že peníze použije na nákup aut a výbušnin, s nimiž spáchá několik teroristických útoků po celém Německu.

Na konci loňského roku Hasana A. zatkla policie. I když při prohlídce jeho bytu nenašla žádné konkrétní stopy svědčící o přípravě útoků, rozhodlo se státní zastupitelství muže obžalovat a u soudu požadovalo desetiletý trest odnětí svobody.

Hasan A. od počátku tvrdil, že žádný útok nechystal, chtěl prý jen z Islámského státu vylákat peníze, které chtěl použít na pomoc své rodině ve válkou zmítané Sýrii.

Soud se přiklonil na stranu Syřana, když konstatoval, že teroristický útok ve skutečnosti nepřipravoval. „Obžalovaný nebyl schopný ani ochotný avizované útoky vykonat,“ nechal se slyšet soudce. Zároveň ale Hasana A. shledal vinným z pokusu o podvod na Islámském státu, za což půjde na dva roky do vězení.