Prezident Zeman otevřel na výstavě Expo v Astaně český pavilon

Prezident Miloš Zeman na mezinárodní výstavě Expo 2017 v kazašské Astaně otevřel český pavilon. Návštěvníkům představuje některé české vynálezy, které mají spojitost s hlavním mottem Expa, tedy s energií budoucnosti. Expo bylo oficiálně zahájeno v pátek večer, první návštěvníky uvítalo v sobotu. Potrvá do 10. září. Prohlídkou českého pavilonu prezident zakončil návštěvu Vietnamu a Kazachstánu a v průběhu dne odletěl zpět do České republiky.

Zahájení výstavy Expo: Miloš Zeman s chotí a kazašským prezidentem Nazarbajevem
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Michail Metzel

Český pavilon je stejně jako celé Expo věnován tématům spojeným s budoucností energií a snižováním emisí. Představuje proto některé české vynálezy a jeho dominantu tvoří koncept sportovního letounu s elektrickým pohonem společně s elektrickým létacím kolem. Pro návštěvníky bude také připraveno české jídlo a pivo a díky moderním technologiím rovněž ukázky českých památek.

Zeman po přestřižení pásky poděkoval bývalému ministrovi průmyslu Janu Mládkovi, že účast České republiky na výstavě prosadil. Rozpočet české výstavy se pohybuje kolem 90 milionů korun. 

Také prozradil, že je zvědavý především na vystavené elektrické kolo. Při této příležitosti připomněl slavnou knihu Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu. Poznamenal rovněž, že nikdo nevěřil, že by někdy mohlo kolo létat. Prezident byl ujištěn, že exponát je letuschopný, ale že kvůli bezpečnosti byl zatím řízen dálkově a seděla na něm jen figurína. 

V pavilonu jsou představeny formou modelů elektrobus využívající nejmodernější poznatky z oblasti nanotechnologií nebo elektrárna, která produkuje energii při likvidaci běžných komunálních odpadů.

„V Astaně prezentujeme model své továrny na zpracování odpadu, která je postavena v Londýně. Zde je vytištěn 3D tiskárnou model v poměru jedna ku 20,“ popsal předseda představenstva společnosti Hedviga Group Marek Beneš. Továrna podle jeho mínění dokáže ze všech druhů odpadu vyrobit energii téměř bez emisí.

Video Události
video

Český prezident byl na výstavě Expo zvědavý na létající kolo

Beneš poznamenal, že jde o originální českou patentovanou technologii. Kazachstánu podobnou továrnu také nabízí, v blízké době chce v zemi uzavřít smlouvu na elektrárnu v hodnotě 6,5 milionu eur (170 milionů Kč). Proniknout chce i na trh dalších asijských zemí, včetně Číny a Indie.

Agentura CzechTourism chce pavilon využít k prezentaci České republiky jako ideální turistické destinace. Návštěvníky bude lákat třeba i na barokní památky. „Turisté z Kazachstánu do Česka nejčastěji jezdí za památkami a historií. Proto předpokládáme, že téma baroka bude mezi nimi velmi dobře rezonovat,“ uvedla ředitelka CzechTourism Monika Palatková.

V Astaně vystavuje více než 100 zemí

Hlavním mottem výstavy je „energie budoucnosti“. Má pomoci odpovědět na otázku, jak zajistit pro všechny dostatek energie při současném snižování emisí. Představí se proto alternativní zdroje energie nebo takzvané zelené technologie.

  • Ještě před příjezdem na Expo se Zeman setkal s kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem. Řekl, že se v některých otázkách, které řešili, posunuli kupředu. Mluvil s ním i o dluhu, který má Kazachstán vůči České republice a který pochází ještě z dob bývalého Sovětského svazu. Prezidenti se podle Zemana dohodli na zřízení komise, která bude otázku dluhu řešit.

  • Na bilaterálním jednání se setkal i s kyrgyzským prezidentem Almazbekem Atambajevem. S ním hovořil především o ekonomických záležitostech.