Britská policie zatkla v Manchesteru další dva podezřelé, na jihu města pátrala po bombě

Ozbrojení policisté budou o víkendu střežit stovky akcí po celé Británii. Posílení bezpečnostních opatření následuje po pondělním bombovém útoku v Manchesteru. V sobotu časně ráno byli zadrženi dva muži ve věku 20 a 22 let poté, co si policisté řízenou explozí uvolnili vstup do domu v Cheetham Hill v Manchesteru. Prohledali také další dvě budovy. O několik hodin později policie evakuovala část čtvrti Moss Side na jihu města a na místo se dostavil tým pyrotechniků. Sama policie uvedla, že evakuace souvisí s prohledáváním budovy ve čtvrti.

Policejní vůz týmu pyrotechniků ve čtvrti Moss Side na jihu Manchesteru
Zdroj: Reuters Autor: Phil Noble

Kvůli teroristickému útoku v Manchesteru už britská policie zadržela celkem 13 lidí, dva z nich mezitím ale bez obvinění propustila. 

Britská vláda nemá informace, že by některé z akcí o nadcházejícím víkendu hrozil atentát. Premiérka Therese Mayová po svém návratu ze summitu G7 do své pracovny v Downing Street ohlásila, že policejní aktivity umožnily snížit stupeň teroristického ohrožení, a to z nejvyššího „kritického“ stupně, představujícího bezprostřední nebezpečí, na předchozí „závažný“, který považuje hrozbu útoku za velmi pravděpodobnou. Ozbrojené vojenské hlídky se podle premiérky mají z ulic stáhnout po pondělní půlnoci.

Policejní představitelé podle BBC vybízejí lidi k účasti na kulturních a sportovních akcích, ale zároveň upozorňují, aby nepolevovali v ostražitosti. Bezpečnostní opatření se posilují například v souvislosti s finále fotbalového poháru ve Wembley v Londýně, na stadionu Hampden Park v Glasgowě a kvůli silničnímu běhu Great Manchester Run.

Velký pokrok ve vyšetřování

Komisař Mark Rowley, který patří k policejním velitelům pověřených bojem proti terorismu, v pátek uvedl, že nastal obrovský pokrok ve vyšetřování sítě podezřelých, stojících za sebevražedným útokem. Apeloval také na veřejnost, aby si užila víkendu. 

Minuta ticha za oběti teroru v Manchesteru
Zdroj: Reuters

Policie podle něj přezkoumala bezpečnost více než 1300 víkendových akcí po celé zemi a lidé si mají být jisti, že udělala vše pro to, aby je ochránila. Nasazeno má být mnohem více strážců zákona, ať už neozbrojených či ozbrojených.

Asi tisícovku ozbrojených policistů uvolnilo od plnění jiných povinností rozhodnutí nasadit armádu k ochraně klíčových míst, včetně Buckinghamského paláce a parlamentu. 

Video Události
video

Mayová: Vyšetřovatelé dělají výrazné pokroky při objasňování útoku