Sesazená jihokorejská prezidentka dorazila v poutech k soudu. Vše popřela

V Jižní Koreji začal soud s exprezidentkou Pak Kun-hje, která čelí obvinění z korupce a zneužití moci. Do síně dorazila s policejní eskortou a v poutech. Veškerá obvinění popřela. Očekává se, že proces potrvá několik měsíců.

Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje
Zdroj: REUTERS Autor: Ahn Young-joon

Ve hře je doživotní trest 

Pak Kun-hje parlament v prosinci dočasně odvolal z funkce prezidentky a počátkem března jihokorejský ústavní soud političku definitivně zbavil moci. Bývalou hlavu státu už nechrání imunita, takže může být trestně stíhána.

Prokuratura před soudem v Soulu nyní exprezidentku obvinila, že zneužívala své pravomoci a přiměla firmy k poskytnutí úplatků ve výši desítek milionů dolarů. Pokud bude shledána vinnou z přijímání úplatků od vedoucích představitelů firem a prozrazení tajných dokumentů, hrozí jí doživotní vězení.

Jen od šéfa Samsungu I Če-jonga přijala exprezidentka údajně úplatky rovnající se zhruba 26,65 milionu dolarů. I Če-jong již dříve popřel, že by dával Pak Kun-hje peníze výměnou za výhody pro Samsung.

„Obviněná Pak Kun-hje se spikla se svou přítelkyní Čche Son-sil… zneužívala moc a nutila firmy k dávání úplatků, z nichž měla osobní prospěch,“ sdělil prokurátor I Won-sok u soudu. „Obviněná popírá i ta nejzákladnější fakta, ale obvinění jsou plně podpořena důkazními materiály a svědeckými výpověďmi,“ dodal.

Značná část úplatků podle prokuratury proudila ke dvěma nadacím, které řídila přítelkyně exprezidentky Čche Son-sil. Prokurátor rovněž exprezidentku obvinil, že svou přítelkyni Čche Son-sil nechala zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci.


U soudu byla přítomna i Čche Son-sil. Soudce Kim Se-jun uvedl, že se rozhodl případy obou žen spojit, a slíbil spravedlivý verdikt v souladu se zákony země. Obhájci exprezidentky požadovali, aby byly případy řešeny odděleně.

Bývalá prezidentka veškerá obvinění odmítla. „Nebyl důvod, aby prezidentka Pak nutila firmy darovat peníze, které sama nemohla použít,“ uvedl u soudu obhájce exprezidentky Ju Jong-Ha. „Ze zřízení zmíněných dvou nadací nemohla mít Pak Kun-hje žádný prospěch, protože peníze z těchto nadací nemohl žádný jednotlivec volně čerpat,“ dodal.


Před začátkem soudního jednání se před budovou soudu shromáždilo množství příznivců bývalé prezidentky, mávali státními vlajkami a požadovali propuštění někdejší hlavy státu.