Poprvé za dekádu. Běloruské úřady oficiálně povolily činnost opozičnímu hnutí

Běloruské ministerstvo spravedlnosti poprvé za deset let zaregistrovalo opoziční organizaci. Jde o hnutí s názvem Mluv pravdu (Havary praudu), založené básníkem Uladzimirem Njakljajevem. Píše o tom agentura Interfax s odkazem na oznámení ministerstva.

Uladzimir Njakljajev v roce 2011
Zdroj: ČTK/AP Autor: Sergei Grits

Hnutí o registraci v minulosti žádalo už šestkrát, zatím vždy neúspěšně. Mluv pravdu vzniklo v roce 2010 a od té doby už dvakrát nominovalo vlastního kandidáta do prezidentských voleb proti dosavadní hlavě státu Alexandru Lukašenkovi.

Prvním z nich se stal tehdejší šéf hnutí spisovatel Njakljajev, v roce 2015 pak aktivistka Tacjana Karatkevičová. Njakljajeva běloruské soudy v roce 2011 odsoudily za účast v masové protivládní demonstraci proti Lukašenkově znovuzvolení, o dva roky později byl rozsudek zrušen.


Podle ministerstva spravedlnosti patří mezi cíle hnutí například vzdělávání společnosti v oblasti politiky, ekonomiky a sociálních a humanitárních vztahů, formování jednotného veřejného mínění nebo budování vzájemných vztahů státu a veřejnosti.

Představitelé hnutí rozhodnutí ministerstva uvítali a zároveň vyzvali úřady, aby „zaregistrovaly i další demokratické organizace, které léta usilují o legalizaci své činnosti“.