Při kábulském útoku nedaleko ambasády USA zemřelo 8 lidí

Nejméně osm civilistů zemřelo a dalších 28 lidí, včetně tří členů americké posádky, bylo zraněno při bombovém útoku v afghánském Kábulu. K útoku došlo poblíž americké ambasády – cílem byl zřejmě konvoj obrněných vozidel mise NATO.

Následky útoku v afghánské metropoli
Zdroj: Reuters

Ministerstvo vnitra uvedlo, že se útok stal kolem 08:00 místního času během ranní dopravní špičky. Podle afghánského bezpečnostního zdroje explozi způsobila nálož v autě. Výbuch nicméně zasáhl řadu civilních automobilů v okolí.

Obrněné transportéry, konstruované proti podobným explozím, už se mezitím vrátily v pořádky na základnu, jak uvedli zástupci koaličních sil NATO.
K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát, často si ale podobné útoky přisvojuje pouze z propagandistických důvodů.

Experti se proto kloní spíše k jinému viníkovi: podobné akce totiž v minulosti provedlo islamistické hnutí Taliban, které minulý týden ohlásilo začátek své tradiční jarní ofenzivy.

Za její hlavní terč označilo právě zahraniční jednotky, které působí v zemi v rámci výcviku místních bezpečnostních složek a provádějí protiteroristické operace. Taliban stál před dvěma týdny za útokem na základnu afghánské armády u města Mazáre Šaríf, kde zemřelo na 140 lidí.

Odnož Islámského státu, který bojuje především v Iráku a v Sýrii, získala v Afghánistánu v posledních letech na síle. Stejně jako podstatně větší islamistické hnutí Taliban bojuje také Islámský stát proti prozápadní vládě v Kábulu a jejím spojencům z řad NATO, zároveň tyto dvě skupiny často svádějí boje i mezi sebou.

Zahraniční vojáci ukončili bojovou misi v Afghánistánu v roce 2014, působí ale nadále v zemi především jako poradci. Spojené státy mají v Afghánistánu více než 8000 vojáků.