„V mezinárodním společenství nemůže být pochyb o tom, že si Sýrie podržela chemické zbraně v rozporu s dohodou a svým prohlášením, že se veškerého arzenálu zbavila,“ řekl Mattis podle agentury Reuters.
Syrský režim se po chemickém útoku u Damašku v roce 2013 dohodl na zlikvidování své vojenské chemické výzbroje. Asi 1300 tun těchto látek bylo pak ze Sýrie pod dohledem Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyvezeno a zničeno.

Jakub Szántó k setkání amerického a izraelského ministra obrany
Ve středu AP s odvoláním na nejmenovaného představitele izraelského ministerstva obrany napsala, že Damašek má k dispozici až tři tuny chemických zbraní.
V reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún provedla americká armáda odvetný nálet na syrskou leteckou základnu, odkud byl podle USA chemický úder veden.
Mattis nyní na dotaz novináře, zda Syřané přemístili svá vojenská letadla na tamní ruskou základnu v provincii Latákíja, odpověděl, že syrská armáda stroje rozptýlila. Podle médií to Damašek udělal proto, aby své letectvo uchránil před dalšími možnými americkými údery.