Do francouzských prezidentských voleb jde 11 kandidátů

Do francouzských prezidentských voleb půjde 11 kandidátů, kterým se podařilo získat 500 potřebných podpisů od volených zástupců. Nejvíc podpisů (3635) si zajistil kandidát konzervativní pravice Francois Fillon. Podle průzkumů ale patří k největším favoritům Marine Le Penová a Emmanuel Macron. První kolo voleb se uskuteční za pět týdnů.

Počet podpisů sice nemá žádný vliv na volební preference jednotlivých kandidátů, ale jsou přece jen znakem jejich postavení v politické garnituře. Podle očekávání tak nejvíc podpory získali Fillon a Benoit Hamon (2039), jakožto zástupci zdaleka nejsilnějších politických stran v parlamentu i v regionech a na radnicích měst – Republikánů a Socialistické strany.

Pro Macrona, který byl téměř do konce loňského roku v socialistické vládě bývalého premiéra Manuela Vallse a který si založil novou vlastní stranu Vpřed, je třetí místo naopak významným úspěchem. Vklínit se mezi etablované politiky se mu povedlo díky postupně rostoucí podpoře napříč stranami, ale zejména hlavní osobnosti francouzských centristů Francoise Bayroua.

Čtvrtou nejvyšší podporu v podpisech má levicový radikál Jean-Luc Mélenchon (805). A až osmá je vůdkyně francouzských nacionalistů Marine Le Penová (627), které to ale neubírá šance na vítězství v prvním kole volby, jež se uskuteční za pět týdnů.

Průzkumy ukazují, že Le Penová s Macronem postoupí do druhého kola prezidentských voleb. Tam se podle dosavadních zvyklostí proti Le Penové v zásadě spojí voliči neúspěšných kandidátů z prvního kola a podpoří umírněnějšího ze dvou soků. Tak je jednoznačně vnímán proevropský Macron, který slibuje stmelit levici i pravici.