Írán varuje USA před odvetou za zavedení dalších sankcí

Írán pohrozil odvetou za rozhodnutí Senátu amerického Kongresu schválit zákon, který o dalších deset let prodlužuje možnost zavedení protiíránských sankcí. Podle Teheránu jde - v případě jeho uplatnění v praxi - o jasné porušení loňské dohody o íránském jaderném programu.

„Pečlivě sledujeme vývoj. Pokud bude zákon uplatněn, Írán bude podle toho jednat,“ řekl íránský viceprezident a předseda íránské organizace pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí.

„Írán ukázal, že plní své závazky vůči mezinárodním dohodám. Jsme ale také připraveni na jakýkoli možný scénář. Jsme připraveni pevně chránit za všech okolností práva národa,“ reagoval také mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

V listopadu už zákon schválila americká Sněmovna reprezentantů. Předpokládá se, že Barack Obama zákon podepíše, jakmile ho dostane na stůl. „Jsme přesvědčeni, že prodloužení zákona o sankcích proti Íránu není nutný, ale jsme také přesvědčeni, že nebude v rozporu s dohodou s Íránem,“ řekl mluvčí Bílého domu Eric Schultz.

Zákon byl poprvé přijat v roce 1996 a od té doby byl už několikrát prodloužen. Jeho původním smyslem bylo potrestat firmy, které obchodují s Íránem a investují do jeho energetického sektoru. USA tak chtěly omezit schopnost Íránu financovat terorismus a budovat jaderný potenciál. Po loňském podpisu jaderné dohody s Íránem dává zákon Washingtonu možnost zasáhnout v případě, že Teherán smlouvu poruší.

Írán se v jaderné smlouvě zavázal mimo jiné k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku.

Ajatolláh: Prodloužení sankcí je porušením dohody

Nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí nedávno rovněž vyjádřil názor, že prodloužení amerických sankcí proti Íránu o deset let by bylo porušením mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Upozornil, že Teherán by v takovém případě přijal odvetná opatření.

Nově zvolený prezident USA Donald Trump jadernou dohodu s Íránem ve své kampani ostře kritizoval, měla by se podle něj dojednat smlouva nová. Vyzval zároveň ke zpřísnění sankcí proti Íránu s cílem donutit Teherán k větším ústupkům.