Syrská armáda hlásí dobytí další části rozděleného Aleppa

Syrská armáda podle agentury Reuters ohlásila dobytí další části města Aleppo, kterou dosud ovládali povstalci. Za poslední dva dny je to druhá čtvrť ve východní části rozděleného města, nad níž prý vojáci převzali kontrolu. Z armádou dobývaných čtvrtí ve východním Aleppu nově utekly tisíce civilistů, oznámila syrská opozice. Vládní jednotky postupují stále hlouběji do povstaleckého území a snaží se dobýt východní část města. To by mohlo znamenat zvrat v syrské občanské válce. 

Video Zprávy v 10
video

Syrská armáda dobyla největší čtvrť ve východní části Aleppa

V sobotu vládní oddíly oznámily, že ovládly čtvrť Masakin Hananu. V neděli armáda informovala, že její jednotky postoupily do sousední lokality Džabal Badr. Boj o Aleppo se stále více dotýká civilního obyvatelstva: lidé opouštějí svá dosavadní útočiště a chtějí utéct do míst, kde se nebojuje.

Z povstaleckých čtvrtí ve východním Aleppu uteklo od noci na neděli přes tři tisíce civilistů, uvedla exilová opoziční organizace SOHR. Státní tisková agentura Sana informovala o 1500 uprchlých civilistech.

„Je to první takový exodus z východního Aleppa po více než čtyřech letech,“ řekl agentuře AFP představitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. „Bezmála 1700 uprchlíků našlo útočiště v zónách pod kontrolou vládních sil, přes 1500 dalších se uchýlilo do kurdské čtvrti Šajch Maksúd.“

Předměstí al-Šár v Aleppu
Zdroj: Reuters
Autor: Abdalrhman Ismail

Ruská armáda, která je spojencem jednotek režimu prezidenta Bašára Asada, potvrdila postup syrských jednotek do východní části Aleppa. Za uplynulé dva dny tam bylo na povstalcích dobyto pět silničních úseků se zhruba dvěma tisíci domů, řekl agentuře Interfax mluvčí ruské letecké základny Hmímím v syrské provincii Latákíja. Podle jeho údajů uteklo od soboty z dobývaných čtvrtí ve východním Aleppu přes 900 civilistů.

Od začátku ofenzivy podle exilové opozice zahynulo celkem 212 civilistů, z toho 27 dětí. Dobytí Aleppa by bylo pro syrského prezidenta Bašára Asada velkým vítězstvím po šesti a půl letech bojů.

Opoziční aktivisté také oznámili, že nejméně patnáct civilistů zahynulo a desítky dalších byly zraněny při náletu ruských nebo vládních strojů na vesnici Andžara. Ta leží na západ od Aleppa a je pod kontrolou opozice. Aktivisté obvykle identifikují letadla podle jejich siluet a domovské základny, uvedla AP.

Na Aleppo těžce dopadá humanitární krize způsobená vleklou válkou. Podle odhadů je ve východní části Halabu na 275 000 lidí, kteří nemají přístup ke zdroji potravin ani k lékům. Poslední zásoby jídla OSN v oblasti rozdělila 13. listopadu. Situaci komplikuje i blížící se zima a klesající teploty. 

Sedmiletá dívka tweetuje z Aleppa, Rowlingová jí poslala e-knihy 

Záběry z obleženého města sdílí na sociální síti Twitter společně se svou matkou Fatemah i sedmiletá Bana. Fatemah řekla CNN, že začala tweetovat, protože chtěla, aby se svět dozvěděl, jak ve městě žijí. 

Sedmiletá Bana na účtu píše, že ráda čte, aby na válku zapomněla. Její matka nedávno tweetovala, že se s rodinou dívali na film o Harrym Potterovi a že by si Bana ráda přečetla i knihu.

 

Tým autorky příběhu J. K. Rowlingové se pak s rodinou přes Twitter spojil a ptal se, jestli by byli schopní si v Aleppu přečíst elektronické knihy. O pár dní později už rodina sdílela fotografii, na které je Bana a její dva bratři s e-knihou v ruce. Od spisovatelky dostala dívka všech sedm dílů populárního příběhu. 

Turecko: IS použil chemické zbraně

V severní Sýrii se objevilo další podezření na použití chemických zbraní. Podle agentury AFP, jež se odvolává na tureckou armádu, ho proti opozičním bojovníkům použili teroristé z organizace Islámský stát. Při útoku bylo zasaženo 22 syrských rebelů, které v boji proti džihádistům podporuje sousední Turecko. Právě tam byli zranění dopraveni k ošetření.

„Jedovatý plyn zasáhl na očích a na tělech 22 členů opozice,“ tvrdí členové napadené skupiny. Látka se údajně uvolnila z rakety odpálené bojovníky IS. K útoku podle turecké armády došlo u vesnice Chalilija poblíž města Ar-Raj, které leží na syrsko-turecké hranici.

Zraněné převezly turecké záchranné týmy do nemocnice. Na záznamech, jež zveřejnila turecké média, mají záchranáři ochranné obleky a plynové masky. Islámský stát útočil chemickými zbraněmi již několikrát.

Podle nedávno zveřejněné zprávy o vyšetřování OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní IS loni v srpnu prokazatelně použil yperit v syrské obci Mára. Podle některých zpráv hořčičný plyn organizace použila i letos v dubnu proti syrským vládním vojákům v boji o armádní letiště ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur.