Trumpův tým potvrdil nabídku šéfa diplomacie Romneymu, obranu by mohl vést generál Mattis

Nastupující americký prezident Donald Trump uvažuje o jmenování generála Jamese Mattise ministrem obrany. Bývalý kandidát republikánů na prezidenta z roku 2012 Mitt Romney, se kterým měl Trump ostré spory v letošní předvolební kampani, by se mohl stát šéfem diplomacie. Trump už před několika dny řekl, že v neděli oznámí jména některých ministrů.

Donald Trump s generálem Jamesem Mattisem
Zdroj: Reuters

Trump se setkal s bývalým velitelem ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku Mattisem již v sobotu v New Jersey.

„Generál James 'Mad Dog' (Šílený pes) Mattis, o kterém se uvažuje jako o ministru obrany, byl včera (v sobotu) velmi působivý. Opravdový generál generálů!“ napsal Trump na Twitteru, který používá stále jako hlavní komunikační prostředek s veřejností.

Budoucí viceprezident Mike Pence zase v rozhovoru pro televizní stanici Fox News uvedl, že Romney je „vážně zvažován“ na funkci ministra zahraničí společně s dalšími. Potvrdil tak předchozí spekulace médií.

Romney, s nímž se Trump rovněž v sobotu setkal, ke schůzce řekl, že jejich konverzace byla důkladná a dalekosáhlá a týkala se různých mezinárodních témat.

Trump a Romney spolu přitom svedli několik řečnických přestřelek během letošní prezidentské kampaně. Romney označil republikánského kandidáta za „falešného“, Trump zas nazval Romneyho „zoufalcem“ a jeho prezidentskou kampaň z roku 2012 za „nejhorší v historii“. Po Trupmově zvolení ale přišlo postupné sbližování.

Pokud by si Trump vybral Romneyho, mezi republikány považovaného za zastánce mírné linie, zřejmě by se mu podařilo uklidnit značnou část voličů.

Donald Trump a Mike Pence
Zdroj: trump, pence

Trump a Pence mají v neděli mimo jiné na programu schůzky s filmovým agentem Arim Emanuelem, právníkem specializovaným na občanská práva Peterem Kirsanowem, kansaským státním tajemníkem Krisem Kobachem, zakladatelem televize Black Entertainment Robertem Johnsonem, prezidentem Bridgewater Associates Davidem McCormickem, vysloužilým generálem námořní pěchoty Johnem Kellym, guvernérem státu New Jersey Chrisem Christiem, bývalým starostou New Yorku Rudym Giulianim, poslankyní Cathy McMorrisovou Rodgersovou, americkým investorem Wilburem Rossem či šéfem divize realit skupiny Blackstone Jonathanem Grayem.

Dosud si nastupující prezident vybral poradce pro otázky národní bezpečnosti, kterým bude penzionovaný generál Michael Flynn, ministerstvo spravedlnosti povede alabamský senátor Jeff Sessions a novým ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) se stane kongresman Mike Pompeo. Demokraté kritizovali zejména výběr Sessionse kvůli jeho údajným rasistickým výrokům z minulosti.