Mějte plně v moci pohyb osob, s volným přístupem na unijní trh ale nepočítejte – podobné ultimátum Brusel už několikrát do Londýna vzkazoval. Účast na jednotném trhu totiž počítá s tzv. čtyřmi svobodami, tedy volném pohybu zboží, služeb, kapitálu a právě osob.
Vláda Theresy Mayové dala opakovaně najevo, že chce mít plnou kontrolu nad přistěhovalectvím, a to i ze zemí EU. Ministryně Ruddová patří k blízkým spojencům Mayové a souhlasí s vládním cílem snížit příliv migrantů ze současných 327 tisíc ročně pod hranici 100 tisíc. Tento plán si ale podle ministryně vnitra vyžádá určitý čas.
Naopak jasno má kabinet v termínu oficiální žádosti o rozchod s EU. Mayová označila za nejzazší termín konec března. S tímto okamžikem tak začnou výstupové rozhovory, které mohou trvat až dva roky. Že jejich země Unii opustí, rozhodli britští voliči v červnovém referendu.
Naopak Evropská unie – členské země i unijní instituce – je prý už teď velmi dobře připravena. „Mohli bychom začít už zítra,“ řekl v polovině září v Bratislavě předseda Evropské rady Donald Tusk.
Brity čekají „léta napětí a nejistoty“
Britský ministr financí Phillip Hammond zase otevřeně přiznal vyhlídky, které odhadoval nejeden expert. Právě přístupové rozhovory podle něj bude provázet nejen politická, ale hlavně ekonomická nejistota. Na sjezdu konzervativců otevřeně mluvil o „turbulencích“.
„Čeká nás také období několika let, možná i delší, kdy podnikání bude provázet nejistota z výsledné podoby našich vztahů s Evropskou unií. Během této doby bude nutné hospodářství podpořit,“ řekl Hammond. Dodal, že je zastáncem co nejrychlejšího uzavření dohody s Bruselem.

David Marek
„Možná jsme přežili první období, kdy se ekonomové obávali otřesu na finančních trzích spojených s výsledky referenda. Ty zásadnější, které bude Británie muset absorbovat dlouhodobě, jsou ale před námi.“
David Marek
Brexitu, jak se plánovanému odchodu Británie z EU říká, se Hammond věnoval i v proslovu ke straníkům, ve kterém zopakoval stanovisko vlády, že žádné druhé referendum o britské unijní budoucnosti vypsáno nebude. Dodal, že není možné očekávat žádné vytáčky a kličky, neboť Spojené království skutečně z EU odchází.
Předtím ministr financí mimo jiné hovořil o tom, že Spojené království chce odchodem z EU získat zpět kontrolu nad svými zákony a hranicemi a zajistit britským soudům svrchované postavení. „Neotáčíme se zády k evropským státům,“ řekl Hammond s tím, že Británie bude nadále patřit k nejlepším sousedům Unie, jejím nejbližším obchodním společníkem i silným bezpečnostním partnerem.