Demokraté žádající zákon o zbraních obsadili americký Kongres

Velký počet poslanců americké Demokratické strany uspořádal ve Sněmovně reprezentantů protest v sedě s cílem prosadit hlasování o kontrole držení zbraní. Republikáni po několika hodinách prosadili odročení schůze na 5. července, demokratičtí zákonodárci ale přesto zůstali v sále a pokračují v protestu. Před Kongresem za omezení možnosti vlastnit zbraň demonstrovaly v době jednání poslanců stovky lidí.

Video Zprávy v 16
video

USA: protest demokratických poslanců

Protest demokratických poslanců začal ve středu v poledne místního času (večer SELČ). Skupina poslanců se usadila kolem řečnického pultu ve snaze prosadit hlasování o kontrole zbraní ještě před parlamentní přestávkou, která začne příští týden.

Volání po změně zákona výrazně zesílilo po masakru ve floridském Orlandu, při němž po střelbě v místním gay klubu před více než týdnem zůstalo 49 mrtvých. Při policejním zásahu pak zahynul i útočník.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan požadavek demokratických poslanců na hlasování odmítl s tím, že na programu je hlasování o zákoníku práce. Jednání poslanců označil za propagandistické cvičení a zdůraznil, že Kongres neudělá nic proti ústavnímu právu Američanů držet střelné zbraně.

Protesty demokratů ale jen zesílily. Zatímco Ryan volal poslance k pořádku, sněmovnou znělo skandování „Hanba!“ a šéf sněmovny nakonec předsednické místo opustil. Rozhořčení zastupitelé zpívali protestní písně a drželi v rukou fotografie obětí orlandského vraha. 

Hodinu před půlnocí místního času se v sále situace vyostřila natolik, že hrozily násilnosti. Republikánský poslanec za stát Texas Louie Gohmert se dostal do prudkého sporu s demokratickou poslankyní Corrine Brownovou z Floridy. Dvojice se hlasitě přela a přiblížila se k sobě natolik, že je kolegové od sebe museli odtrhnout. Do protestu se mezitím zapojily zhruba dvě stovky demokratů ze Sněmovny reprezentantů i Senátu, kteří si do jednacího sálu přinesli polštáře a deky.

V sále se i přes zákaz svačilo i spalo

Demokratická poslankyně Elizabeth Estyová nocovala v Kongresu ve spacáku. Pro ty, kdo přes noc zůstali vzhůru, přinášeli kolegové občerstvení, přestože sněmovní pravidla zakazují v jednací síni jíst. Vnitřní kamerový systém byli sice odpojen, ale obrázky z protestu, v historii amerického parlamentu krajně neobvyklému, se rozletěly po sociálních sítích díky mobilním telefonům poslanců.

Republikánům se nad ránem podařilo prosadit odročení schůze na 5. července, demokraté ale svůj protest neukončili. „Nebudeme brát 'ne' jako odpověď (na náš požadavek) jen proto, že odešli,“ řekla šéfka demokratických poslanců Nancy Pelosiová.

Zatím není jasné, zda budou demokraté pokračovat v protestu v menším rozsahu po celou dobu přerušení schůze. Na jejím opětovném zahájení ho však chtějí obnovit a tvrdí, že nepřestanou, dokud nezískají dostatek republikánských hlasů pro schválení zákona.

Několik stovek lidí demonstrovalo za omezení prodeje zbraní i před parlamentem. Projevovali solidaritu se stávkujícími poslanci a žádali okamžité hlasování.