„Johne, blokuješ mou nominaci.“ Trump vyzval Kasicha k odchodu

Donald Trump vyzval svého protikandidáta Johna Kasicha, aby vzdal boj o Bílý dům. Favorit republikánské nominace Kasicha obvinil, že odčerpává hlasy delegátů, aniž by měl šanci nominační souboj vyhrát. Trumpovo prohlášení podle analytiků potvrzuje obavy jeho týmu, že se newyorskému magnátovi vzdaluje šance na získání 1237 delegátských hlasů potřebných k nominaci.

„Kdyby nebylo Kasicha, měl bych nominaci jistou,“ prohlásil Trump na shromáždění voličů ve státě Wisconsin, kde se v úterý uskuteční důležité republikánské primárky. Trump podle průzkumů není ve státě na severu USA favoritem, za svým hlavním soupeřem Tedem Cruzem zaostává o pět až deset procent.

Kasich, který zatím vyhrál jen ve svém domovském Ohiu, za oběma svými soupeři ve Wisconsinu daleko zaostává. Přesto opakovaně tvrdí, že z boje až do červencové závěrečné nominační konference neodstoupí. Podle Trumpa je takové počínání nefér a Kasich by měl následovat republikánské politiky Jeba Bushe a Marka Rubia, kteří nominační souboj vzdali.

Kasich očekává, že Trump potřebný počet delegátů nezíská, protože nemá podporu hlavního proudu Republikánské strany. „Má-li Trump zato, že odstoupit z boje je dobrý nápad, těšíme se, až to sám udělá,“ prohlásil v pondělí Kasichův mluvčí Chris Schrimpf.

Pokud do červencové nominační konference republikánů v Clevelandu žádný kandidát nadpoloviční většinu delegátů na svou stranu nezíská, odehraje se zřejmě dramatické „bojové“ hlasování. Ve druhém a v případných dalších kolech už hlasující nebudou vázáni výsledky primárek a výsledek voleb bude otevřený.

Zdroj: US embassy, ČT24, Wikipedia.org, Americké centrum