Malajsie objevila 139 hrobů, mohou v nich být těla běženců

Kuala Lumpur - Malajsijská policie objevila 139 hrobů, které mohou obsahovat ostatky běženců. V některých hrobech se prý nacházelo více těl, oznámil šéf malajsijské policie. Hroby se nacházejí na severu země zhruba půl kilometru od hranice s Thajskem na 28 místech, která mohla sloužit jako tábory převáděčů.

Již o víkendu se objevily zprávy, že malajsijská policie objevila hromadné hroby s desítkami mrtvol, údajně jde o uprchlíky z Barmy náležející k diskriminované muslimské menšině Rohingů. Podle malajsijské policie byla v blízkosti táborů, které byly zbudovány podél padesátikilometrového úseku thajsko-malajsijské hranice, nalezena také munice a v táborech byly patrné stopy po mučení obětí. Nedaleko některých hrobů se našly kovové řetězy a také klece, v nichž byli zřejmě uprchlíci vězněni. Na místo dorazil první policejní tým, aby těla exhumoval.

Policie podezřelá místa odhalila během operace, která začala 11. května a skončila v sobotu. Jeden z těchto předpokládaných hrobů se prý nacházel několik desítek metrů od masového hrobu, který byl dříve v květnu objeven v Thajsku.

Rohingové po desítkách tisíc prchají před perzekucí v Barmě buď na lodích přes Bengálský záliv, nebo pozemní cestou přes Thajsko zejména do Malajsie, kde tvoří většinu obyvatelstva muslimové. Země už v posledních letech přijala asi 45 000 Rohingů, nyní ale její představitelé říkají, že další utečence už přijmout nemohou. Podobné postoje zastávají rovněž zástupci indonéských a thajských úřadů.

Také thajské úřady objevily v posledních týdnech v džungli nelegální tábory pro migranty a hromadné hroby, které pravděpodobně obsahovaly těla uprchlíků, a rozhodly se razantně zakročit proti pašerákům lidí, kteří situace běženců zneužívají k vlastnímu obohacení. Podle všeho jde ale i o drsnější kriminální živly, které v případě komplikací neváhají migranty vraždit.

Uprchlíci z Barmy a Bangladéše platí převaděčům tisíce dolarů za to, aby se dostali do bohatších zemí jihovýchodní Asie, především do Malajsie. Donedávna je pašeráci z bangladéšských a barmských přístavů převáželi na lodích na jih Thajska, odkud jim měli ukázat cestu pěšky přes hranici do Malajsie. Převaděči je ale místo toho drželi v izolovaných táborech v džungli, dokud za jejich osvobození příbuzní nezaplatili výkupné. To dosahovalo 1200 až 1800 dolarů.

Humanitární organizace uvedly, že někteří běženci byli v táborech umláceni k smrti. Podle vyšetřovatelů převaděčům pomáhaly celé místní komunity i někteří thajští a malajsijští policisté.

První objevy mělkých hrobů s předpokládanými těly běženců z počátku měsíce vyvolaly v regionu uprchlickou krizi. Thajské úřady totiž zahájily rozsáhlou razii namířenou proti pašerákům, kteří byli donuceni přepravovat uprchlíky místo po pevnině po moři. Tisíce uprchlíků následně pašeráci ponechali svému osudu na chatrných lodích v Bengálském zálivu a Andamanském moři.

2 minuty
V džungli u hranic s Thajskem našli 130 hrobů
Zdroj: ČT24

Více než 3000 migrantů již přistálo na svých plavidlech v Malajsii a Indonésii, které slíbily, že dočasně, na rok, běžence přijmou. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v pátek odhadl, že dalších asi 3500 vyhladovělých běženců na přeplněných lodích na moři nadále zůstává. Indonésie a Malajsie po migrantech na moři pátrají.

Zatímco uprchlíci z Bangladéše opouštějí svou zemi kvůli chudobě, z Barmy prchají příslušníci pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů, kteří jsou v této zemi považováni za nelegální přistěhovalce a jimž je upíráno občanství. Téměř 140 000 Rohingů z barmského Arakanského státu opustilo své domovy po krvavých střetech s většinovými buddhisty v roce 2012.

Malajsko-thajská hranice
Zdroj: Joshua Paul/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

ŽivěEurokomisař Síkela mluví o ekonomických výzvách pro EU

Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Jaká cla připraví Evropské unii, jestli má Evropa šanci ustát ekonomické otřesy či jak silně ovlivní EU mocenské ambice Číny, s eurokomisařem Jozefem Síkelou (STAN) probírá moderátorka Tereza Řezníčková v pořadu Interview ČT24.
před 22 mminutami

EU navrhla deset možných kroků proti Izraeli za porušování lidských práv

Diplomatická služba EU ve čtvrtek představila deset možností diplomatických kroků proti Izraeli poté, co přezkum naznačil, že postup Izraele v Pásmu Gazy mohl porušit podmínky asociační dohody s evropským blokem. Unie zároveň od Izraele dosáhla příslibu zlepšení humanitární situace v Pásmu Gazy.
15:35Aktualizovánopřed 34 mminutami

Vůdci Arménie a Ázerbájdžánu jednali v Emirátech o odstranění rozporů

Arménský premiér Nikol Pašinjan a ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ve čtvrtek v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech jednali o existujících rozporech mezi oběma státy, uvedl ve čtvrtek server BBC News s odvoláním na ázerbájdžánskou agenturu APA. Sporné body sahají od překážek bránících podpisu mírové dohody mezi oběma státy až po otevření pozemního spojení mezi ázerbájdžánskou exklávou Nachičevan a Ázerbájdžánem přes arménské území.
před 1 hhodinou

Před 40 lety potopili francouzští agenti loď Greenpeace. Zastavili tak vlastní jaderné testy

Operace agentů francouzské tajné služby v podobě potopení lodi ekologických aktivistů měla za cíl zamezit jim v blokování testů atomových zbraní. Jejich útok sice uspěl a loď se potopila. Ale v důsledku skandálu byly testy zastavené.
před 2 hhodinami

Zelenskyj i Pavel volají po vytvoření koalice pro obnovu Ukrajiny

Putinovou strategií je stupňovat utrpení, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na konferenci o obnově Ukrajiny v Římě. S českým prezidentem Petrem Pavlem se shodují na nutnosti vytvoření politické koalice pro obnovu napadené země. Rusko zvyšuje útoky proti civilistům na Ukrajině a zasahuje infrastrukturu, která je pro obyvatelstvo klíčová, uvedla při zahájení dvoudenní mezinárodní konference premiérka hostitelské země Giorgia Meloniová.
12:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelský úder dle civilní obrany zabil nejméně 52 Palestinců včetně osmi dětí

Civilní obrana v Pásmu Gazy napojená na teroristické hnutí Hamás podle AFP informovala, že čtvrteční izraelské údery v Gaze zabily nejméně dvaapadesát Palestinců včetně osmi dětí. Izrael se k tomu zatím nevyjádřil. Mezitím pokračující nepřímé rozhovory v katarském Dauhá, jejichž cílem je uzavření dohody o šedesátidenním příměří mezi Jeruzalémem a Hamásem, podle agentury AP komplikuje izraelský požadavek na udržení jednotek v jižní části Pásma.
11:42Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Unijní tlumočnice je podezřelá, že špehovala Zelenského, píše Le Monde

Evropská komise odebrala akreditaci tlumočnici do francouzského a ukrajinského jazyka kvůli podezření, že tajně nahrávala prosincová jednání lídrů Evropské unie (EU) s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což vyvolalo obavy ze špionáže, napsal deník Le Monde. Na situaci podle listu upozornili čeští tlumočníci. Zpráva přichází v době, kdy rostou obavy z ruských podvratných činností v EU, připomíná list The Kyiv Independent.
před 3 hhodinami

Evropská komise ustála hlasování o nedůvěře

Evropská komise ve čtvrtek podle očekávání ustála hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu. Návrh na vyslovení nedůvěry podpořilo 175 europoslanců, 360 bylo proti a osmnáct se hlasování zdrželo. Schválení návrhu, který by vedl k odvolání celé 27členné Komise, vyžadovalo hlasy dvou třetin přítomných europoslanců a zároveň většiny všech europoslanců, kterých je 720.
12:29Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...