Malajsie objevila 139 hrobů, mohou v nich být těla běženců

Kuala Lumpur - Malajsijská policie objevila 139 hrobů, které mohou obsahovat ostatky běženců. V některých hrobech se prý nacházelo více těl, oznámil šéf malajsijské policie. Hroby se nacházejí na severu země zhruba půl kilometru od hranice s Thajskem na 28 místech, která mohla sloužit jako tábory převáděčů.

Již o víkendu se objevily zprávy, že malajsijská policie objevila hromadné hroby s desítkami mrtvol, údajně jde o uprchlíky z Barmy náležející k diskriminované muslimské menšině Rohingů. Podle malajsijské policie byla v blízkosti táborů, které byly zbudovány podél padesátikilometrového úseku thajsko-malajsijské hranice, nalezena také munice a v táborech byly patrné stopy po mučení obětí. Nedaleko některých hrobů se našly kovové řetězy a také klece, v nichž byli zřejmě uprchlíci vězněni. Na místo dorazil první policejní tým, aby těla exhumoval.

Policie podezřelá místa odhalila během operace, která začala 11. května a skončila v sobotu. Jeden z těchto předpokládaných hrobů se prý nacházel několik desítek metrů od masového hrobu, který byl dříve v květnu objeven v Thajsku.

Rohingové po desítkách tisíc prchají před perzekucí v Barmě buď na lodích přes Bengálský záliv, nebo pozemní cestou přes Thajsko zejména do Malajsie, kde tvoří většinu obyvatelstva muslimové. Země už v posledních letech přijala asi 45 000 Rohingů, nyní ale její představitelé říkají, že další utečence už přijmout nemohou. Podobné postoje zastávají rovněž zástupci indonéských a thajských úřadů.

Také thajské úřady objevily v posledních týdnech v džungli nelegální tábory pro migranty a hromadné hroby, které pravděpodobně obsahovaly těla uprchlíků, a rozhodly se razantně zakročit proti pašerákům lidí, kteří situace běženců zneužívají k vlastnímu obohacení. Podle všeho jde ale i o drsnější kriminální živly, které v případě komplikací neváhají migranty vraždit.

Uprchlíci z Barmy a Bangladéše platí převaděčům tisíce dolarů za to, aby se dostali do bohatších zemí jihovýchodní Asie, především do Malajsie. Donedávna je pašeráci z bangladéšských a barmských přístavů převáželi na lodích na jih Thajska, odkud jim měli ukázat cestu pěšky přes hranici do Malajsie. Převaděči je ale místo toho drželi v izolovaných táborech v džungli, dokud za jejich osvobození příbuzní nezaplatili výkupné. To dosahovalo 1200 až 1800 dolarů.

Humanitární organizace uvedly, že někteří běženci byli v táborech umláceni k smrti. Podle vyšetřovatelů převaděčům pomáhaly celé místní komunity i někteří thajští a malajsijští policisté.

První objevy mělkých hrobů s předpokládanými těly běženců z počátku měsíce vyvolaly v regionu uprchlickou krizi. Thajské úřady totiž zahájily rozsáhlou razii namířenou proti pašerákům, kteří byli donuceni přepravovat uprchlíky místo po pevnině po moři. Tisíce uprchlíků následně pašeráci ponechali svému osudu na chatrných lodích v Bengálském zálivu a Andamanském moři.

2 minuty
V džungli u hranic s Thajskem našli 130 hrobů
Zdroj: ČT24

Více než 3000 migrantů již přistálo na svých plavidlech v Malajsii a Indonésii, které slíbily, že dočasně, na rok, běžence přijmou. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v pátek odhadl, že dalších asi 3500 vyhladovělých běženců na přeplněných lodích na moři nadále zůstává. Indonésie a Malajsie po migrantech na moři pátrají.

Zatímco uprchlíci z Bangladéše opouštějí svou zemi kvůli chudobě, z Barmy prchají příslušníci pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů, kteří jsou v této zemi považováni za nelegální přistěhovalce a jimž je upíráno občanství. Téměř 140 000 Rohingů z barmského Arakanského státu opustilo své domovy po krvavých střetech s většinovými buddhisty v roce 2012.

Malajsko-thajská hranice
Zdroj: Joshua Paul/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polsko zavádí reciproční kontroly na hranicích s Německem

Nové reciproční hraniční kontroly, které Polsko zavádí od půlnoci, potrvají nejméně třicet dní. Pohraniční stráž doplní pět tisíc vojáků. Opatření se dotkne i hranic s Litvou. Vládu k němu vedou rostoucí obavy z nelegální migrace a napětí na domácí politické scéně.
před 1 hhodinou

Ruský útok na Kosťantynivku si vyžádal čtyři mrtvé

Nejméně čtyři mrtvé si v neděli vyžádal ruský útok na Kosťantynivku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. V noci na neděli Rusko zaútočilo na Ukrajinu 157 drony a čtyřmi řízenými střelami S-300, protivzdušná obrana zneškodnila 117 bezpilotních letounů, oznámilo ukrajinské letectvo. Zabité, zraněné a škody hlásí úřady z několika regionů.
09:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pařížané se po sto letech zase koupají v Seině

Po sto letech se lidé zase můžou koupat v Seině přímo v Paříži. V centru francouzské metropole jsou v provozu tři plovárny, každá pro stovky lidí. Radnice začala řeku čistit před olympijskými hrami, aby v ní závodili plavci. Náklady vyčíslila v přepočtu na necelých čtyřicet miliard korun. Polemiku budí nařízení, že každý, kdo se chce ponořit do chladných vod řeky, musí prokázat plavecké schopnosti a absolvovat krátký test. Kvalitu vody hodlají úřady zkoumat každý den. V případě výskytu bakterií nad povolené normy plovárny uzavřou.
před 1 hhodinou

Pellegrini vyzval na Devíně k jednotě, Fico kritizoval EU

Sobotní svátek Cyrila a Metoděje využili lídři Slovenska k politickým vzkazům. Prezident Peter Pellegrini vyzval k jednotě, premiér Robert Fico (Smer) kritizoval unijní lídry. Připomínku věrozvěstů hostilo několik míst. Největší pozornost se upínala k hradu Devín na okraji Bratislavy i kvůli nákladnému celodennímu programu. Ten byl podle opozice i některých expertů zbytečně drahý.
před 1 hhodinou

Záplavy v Texasu mají už více než šedesát obětí. Trump uvolnil federální pomoc

Při bleskových záplavách v Texasu zemřelo od pátku nejméně 67 lidí, mezi nimiž je i 21 dětí. Úřady navíc předpokládají, že počet obětí ještě poroste. Nejvíce z nich připadá na okres Kerr, kde podle poslední bilance zahynulo 59 lidí, informovala agentura Reuters, která se odvolává na místní úřady. Americký prezident Donald Trump uvolnil pro nejpostiženější oblast federální pomoc.
06:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Chruščovovo odhalení Stalinových zločinů byla chyba, usoudili ruští komunisté

Víkendový sjezd ruských komunistů, kteří představují druhou nejsilnější stranu v zemi, označil za chybu slavný projev sovětského vůdce Nikity Chruščova odhalující zločiny jeho předchůdce v čele Sovětského svazu Josifa Stalina, informovala ruská média.
před 3 hhodinami

Izraelské útoky zabily v Pásmu Gazy 33 lidí, tvrdí tamní nemocnice

Izraelské vzdušné údery za uplynulých 24 hodin zabily v Pásmu Gazy nejméně 33 Palestinců. S odkazem na zástupce místních nemocnic o tom informuje agentura AP. Izraelská armáda v neděli uvedla, že v Pásmu Gazy za poslední den zasáhla 130 cílů.
před 7 hhodinami

Dalajlama oslavil 90. narozeniny

Dalajlama obklopen svými stoupenci oslavil své 90. narozeniny. Tibetský duchovní vůdce si je připomněl modlitbou za mír, píše agentura AFP. Do severoindické Dharamsály, kde tento nositel Nobelovy ceny za mír sídlí, přicestoval také americký herec a dlouholetý protibetský aktivista Richard Gere. Pozdravy poslali mimo jiné tři američtí exprezidenti Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton, uvedla agentura Reuters.
před 9 hhodinami
Načítání...