Malajsie objevila 139 hrobů, mohou v nich být těla běženců

Kuala Lumpur - Malajsijská policie objevila 139 hrobů, které mohou obsahovat ostatky běženců. V některých hrobech se prý nacházelo více těl, oznámil šéf malajsijské policie. Hroby se nacházejí na severu země zhruba půl kilometru od hranice s Thajskem na 28 místech, která mohla sloužit jako tábory převáděčů.

Již o víkendu se objevily zprávy, že malajsijská policie objevila hromadné hroby s desítkami mrtvol, údajně jde o uprchlíky z Barmy náležející k diskriminované muslimské menšině Rohingů. Podle malajsijské policie byla v blízkosti táborů, které byly zbudovány podél padesátikilometrového úseku thajsko-malajsijské hranice, nalezena také munice a v táborech byly patrné stopy po mučení obětí. Nedaleko některých hrobů se našly kovové řetězy a také klece, v nichž byli zřejmě uprchlíci vězněni. Na místo dorazil první policejní tým, aby těla exhumoval.

Policie podezřelá místa odhalila během operace, která začala 11. května a skončila v sobotu. Jeden z těchto předpokládaných hrobů se prý nacházel několik desítek metrů od masového hrobu, který byl dříve v květnu objeven v Thajsku.

Rohingové po desítkách tisíc prchají před perzekucí v Barmě buď na lodích přes Bengálský záliv, nebo pozemní cestou přes Thajsko zejména do Malajsie, kde tvoří většinu obyvatelstva muslimové. Země už v posledních letech přijala asi 45 000 Rohingů, nyní ale její představitelé říkají, že další utečence už přijmout nemohou. Podobné postoje zastávají rovněž zástupci indonéských a thajských úřadů.

Také thajské úřady objevily v posledních týdnech v džungli nelegální tábory pro migranty a hromadné hroby, které pravděpodobně obsahovaly těla uprchlíků, a rozhodly se razantně zakročit proti pašerákům lidí, kteří situace běženců zneužívají k vlastnímu obohacení. Podle všeho jde ale i o drsnější kriminální živly, které v případě komplikací neváhají migranty vraždit.

Uprchlíci z Barmy a Bangladéše platí převaděčům tisíce dolarů za to, aby se dostali do bohatších zemí jihovýchodní Asie, především do Malajsie. Donedávna je pašeráci z bangladéšských a barmských přístavů převáželi na lodích na jih Thajska, odkud jim měli ukázat cestu pěšky přes hranici do Malajsie. Převaděči je ale místo toho drželi v izolovaných táborech v džungli, dokud za jejich osvobození příbuzní nezaplatili výkupné. To dosahovalo 1200 až 1800 dolarů.

Humanitární organizace uvedly, že někteří běženci byli v táborech umláceni k smrti. Podle vyšetřovatelů převaděčům pomáhaly celé místní komunity i někteří thajští a malajsijští policisté.

První objevy mělkých hrobů s předpokládanými těly běženců z počátku měsíce vyvolaly v regionu uprchlickou krizi. Thajské úřady totiž zahájily rozsáhlou razii namířenou proti pašerákům, kteří byli donuceni přepravovat uprchlíky místo po pevnině po moři. Tisíce uprchlíků následně pašeráci ponechali svému osudu na chatrných lodích v Bengálském zálivu a Andamanském moři.

Video V džungli u hranic s Thajskem našli 130 hrobů
video

V džungli u hranic s Thajskem našli 130 hrobů

Více než 3000 migrantů již přistálo na svých plavidlech v Malajsii a Indonésii, které slíbily, že dočasně, na rok, běžence přijmou. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v pátek odhadl, že dalších asi 3500 vyhladovělých běženců na přeplněných lodích na moři nadále zůstává. Indonésie a Malajsie po migrantech na moři pátrají.

Zatímco uprchlíci z Bangladéše opouštějí svou zemi kvůli chudobě, z Barmy prchají příslušníci pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů, kteří jsou v této zemi považováni za nelegální přistěhovalce a jimž je upíráno občanství. Téměř 140 000 Rohingů z barmského Arakanského státu opustilo své domovy po krvavých střetech s většinovými buddhisty v roce 2012.

Malajsko-thajská hranice
Zdroj: ČTK
Autor: Joshua Paul