Kreml: Zákony o „desovětizaci“ chce Kyjev měnit dějiny jako skutečná totalita

Kyjev – Značně podrážděně zareagovala Moskva na sérii zákonů o likvidaci komunistického dědictví a „desovětizaci“ Ukrajiny, které schválil parlament této země ve čtvrtek. Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení citovaném agenturou TASS obvinilo nynější ukrajinské vedení ze snahy přepsat dějiny a ze „skutečně totalitních metod“.

Zmíněné zákony přijaté ukrajinskou Nejvyšší radou ukládají úřadům do půl roku zlikvidovat veškeré viditelné pozůstatky dřívější sovětské moci. Odstranit se mají pěticípé rudé hvězdy, srpy a kladiva, přejmenovat města, obce a tisíce ulic a hlavně strhnout pomníky sovětských vůdců, jichž jsou na Ukrajině stále ještě stovky.

Součástí normy je rovněž zákaz symboliky a propagandy obou ideologií. „Pokud bude toto opatření provedeno důkladně, vyžádá si demolici památníků bolševické revoluce, jejího vůdce Vladimíra Iljiče Lenina i dalších výjevů sovětské éry,“ konstatuje v této souvislosti Rádio Svobodná Evropa. K odstraňování symbolů z éry SSSR na Ukrajině v posledních měsících docházelo spontánně. Během kyjevských protestů na konci roku 2013 namířených proti tehdejšímu prezidentovi Janukovyčovi strhl dav demonstrantů Leninovu sochu (více zde), totéž se o rok později stalo ve východoukrajinském Charkově (tady).

(Další podrobnosti o zákonech v článku ZDE)

Schválené normativní akty ke značné nevoli Moskvy ale také například nahrazují dosavadní sovětský termín Velká vlastenecká válka v Evropě obecně rozšířeným označením druhá světová válka.

Podle ruského ministerstva zahraničí Kyjev „pod heslem údajného boje s totalitní minulostí zavádí skutečné totalitní metody“. „Fakticky se zavádí tvrdá cenzura politického myšlení v zájmu dodržování zvrácených představ o dobru a zlu propagovaných současným ukrajinským vedením,“ cituje TASS z prohlášení.

„Ukrajinští zákonodárci, kteří se skrývají za rétorikou boje za občanská práva a svobody, v podstatě přijali právní akty, které přímo omezují realizaci práva na svobodu myšlení, svědomí, přesvědčení a projevu,“ konstatuje ruské ministerstvo zahraničí, podle něhož schválené zákony Ukrajinu jen dál rozdělí.