Piráti v Plzni chtějí jednat o koalici bez ODS. Dohodnout se mohou s ANO, TOP 09 a lidovci

Piráti chtějí v Plzni začít jednat o koalici s ANO, KDU-ČSL a TOP 09. Společně by v zastupitelstvu měli 28 ze 47 hlasů. Piráti o tom informovali v tiskové zprávě. V opozici by při této variantě zůstala nejen ČSSD a KSČM, ale také ODS, která s 22,11 procenta hlasů skončila ve volbách těsně druhá za ANO.

Lídr Pirátů v Plzni Pavel Bosák
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Z výsledku voleb je možné vyčíst, že si voliči přejí změnu. Věřím, že zástupci stran, kteří politiku radnice v minulých letech kritizovali, uchopí tuto příležitost,“ uvedl Pavel Bosák, lídr pirátské kandidátní listiny.

Vítězem voleb v Plzni se stalo ANO, které získalo 22,2 procenta hlasů a 13 mandátů. Stejný počet mandátů ale získala i těsně druhá ODS. Obě strany po volbách trvaly na tom, že v nové koalici získají pro sebe křeslo primátora, a řešily i některé programové neshody. Piráti získali v zastupitelstvu sedm mandátů, TOP 09 a KDU-ČSL – Pravá volba pro Plzeň mají po čtyřech křeslech. Po třech zastupitelích bude mít ČSSD a KSČM.

Rovněž minulé komunální volby v Plzni vyhrála ANO těsně následovaná ODS. Třetí skončila už s odstupem ČSSD. Na koalici se nakonec tehdy dohodla ODS, ČSSD, lidovci a Občané patrioti. ANO skončilo v opozici.