Kdysi radil iráckému ministru obrany. Nyní si elitní voják odpyká 5,5 roku vězení za brutální útok

Olomoucký vrchní soud v úterý snížil o šest měsíců na pět a půl roku trest někdejšímu elitnímu vojákovi Dušanu Faltýnkovi, který předloni napadl tři mladíky v Sokolnicích na Brněnsku dřevěnou tyčí. Padesátiletého veterána se zkušeností ze zahraničních misí poslal do vězení za pokus o těžké ublížení na zdraví.

Bývalý elitní voják Dušan Faltýnek
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Bývalý voják se obhajoval špatným psychickým stavem. Soud však jeho tvrzení zpochybnil. Odmítl, že by byl muž v době incidentu nepříčetný.

Odvolací soud dnes mírně zmírnil muži právní kvalifikaci na pokus těžkého ublížení na zdraví, z toho důvodu mu i snížil o půl roku trest. Soudci přitom poukázali na to, že obžalovaný má sklony k násilnému chování, již dříve měl konflikty se zákonem a dopustil se také domácího násilí, uvedl předseda senátu Vladimír Štefan.

Incident se odehrál v říjnu 2016 poblíž restaurace v Sokolnicích, kde na trojici mužů Faltýnek bezdůvodně zaútočil dřevěnou tyčí. Útok zachytily i bezpečnostní kamery. Muži dostali rány do hlavy a dalších částí těla, jeden z nich měl zlomený kotník a otřes mozku, podle soudu šlo o razantní útok. Potyčku ukončili až svědci. Faltýnek poté napadení oznámil na policii.

Byl jsem zmatený, tvrdil útočník

Obžalovaný se hájil tím, že byl v době útoku zmatený, dezorientovaný a na čin si nepamatuje. Tvrdil, že ho dříve napadli jiní útočníci a je podle něj možné, že si s nimi mladíky spletl. Podle obhajoby trpí závažnou duševní poruchou, která se u válečného veterána rozvinula po opakovaných dramatických zážitcích ze zahraničních misí. 

Soud to však odmítl. Poukázal i na výpovědi svědků, kterým se obžalovaný po útoku svěřil s tím, že se s někým porval. „Obžalovaný dlouhodobě působí v armádě v řídících funkcích, vystupuje v pozici velitelské s plněním náročných úkolů. Poté, co došlo k tomuto skutku, najednou předstírá, že si nic nepamatuje. Lékaře však navštíví až s týdenním odstupem. Až poté, co zjišťuje závažnost celé situace, na to nasedají psychiatrické potíže,“ uvedl předseda senátu.

Faltýnek má za sebou jako voják zahraniční mise v Iráku, Kosovu a Afghánistánu, mimo jiné patřil jako důstojník mezi poradce iráckého ministra vnitra. Od incidentu je postavený mimo službu. Nejméně dvakrát byl od té doby hospitalizován kvůli špatnému psychickému stavu.

U soudu uvedl, že pobírá invalidní důchod a trpí posttraumatickými poruchami. Rozhodnutí soudu si osobně nakonec nevyslechl, soud požádal o jednání v jeho nepřítomnosti s tím, že je pod vlivem léků. Znalci již dříve u krajského soudu potvrdili, že Faltýnek netrpí žádnou posttraumatickou stresovou poruchou. Obhajoba se ale dožadovala revizního znaleckého posudku, který došel k jiným závěrům.