Ředitel Zdravotního ústavu Ostrava rezignoval. Instituce rozporuje problémy v hospodaření

Ředitel Zdravotního ústavu Ostrava Petr Hapala rezignoval k 30. červnu na funkci. Učinil tak jen několik dní poté, co ministerská kontrola odhalila v ostravském ústavu problémy v hospodaření za 80 milionů korun. Podle Šárky Doškářové, která je dočasně pověřená vedením ústavu, ale instituce s některými závěry nedávné kontroly nesouhlasí.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Bernd Wüstneck

Doškářová považuje výsledky kontroly za předčasné a obsáhlejší vyjádření nyní konzultuje s právníky. Dosavadní ředitel Petr Hapala, který po výzvě ministra zdravotnictví rezignoval, je nyní na nemocenské.

Podle Doškářové v průběhu kontroly nebyla přijata a zohledněna předložená stanoviska a nebyl akceptován obsah podaných námitek. Mluvčí ústavu Michal Pistolas doplnil, že zdravotní ústav s kontrolory spolupracoval, a to s cílem „podrobně doložit řádné provádění schvalovacích, operačních, hodnotících a revizních postupů podle zákona o finanční kontrole.“

„Nesouhlasíme s dílčími výsledky kontroly ministerstva.“

Šárka Doškářová

dočasná vedoucí Zdravotního ústavu Ostrava

„Zdravotní ústav Ostrava vyjadřuje přesvědčení, že v budoucnu obhájí oprávněnost, zákonnost a účelnost svých postupů,“ uvedla instituce v tiskovém prohlášení. 

Přijetí Hapalovy rezignace v pondělí oznámila mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. „V nejbližší době bude vypsáno otevřené výběrové řízení,“ uvedla. 

Ministerstvo zdravotnictví 1. června informovalo, že kontrola odhalila ve Zdravotním ústavu v Ostravě pochybení v hospodaření a zadávání veřejných zakázek. Porušení rozpočtové kázně vyčíslilo ministerstvo zdravotnictví na 80 milionů. Ministr Adam Vojtěch (ANO) tehdy vyzval Hapalu, aby zvážil setrvání ve funkci.

Obhospodařuje půlku republiky

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě je příspěvkovou organizací ministerstva a poskytuje laboratorní a zdravotní služby, například rozbory vody, měření hluku nebo čistoty ovzduší, testy zdravotní nezávadnosti výrobků a materiálu, ale také odběry krve, laboratorní diagnostiku nebo očkování. Působí pro Moravu a Vysočinu, druhou polovinu země obhospodařuje ústav v Ústí nad Labem.

V Ostravě už musel skončit od nástupu současné vlády také ředitel tamní fakultní nemocnice. Ministr letos v únoru odvolal Svatopluka Němečka (ČSSD), který byl ministrem zdravotnictví za ČSSD a měl spory se současným premiérem Andrejem Babišem (ANO).

V dubnu na jeho místo nastoupil Evžen Machytka. Opozice kritizuje, že vláda bez důvěry provádí velké množství personálních změn.