Ve Valašském Meziříčí si připomněli výročí startu politické kariéry T. G. Masaryka

Valašské Meziříčí si připomnělo sto jedenáct let od zvolení Tomáše Garrigua Masaryka poslancem říšského sněmu. Budoucí první prezident Československa odstartoval kariéru politika v obvodu Valašsko. Místní obyvatelé si událost připomínali i v době totality.

Video Události v regionech (Brno)
video

Vzpomínka na T.G. Masaryka ve Valašském Meziříčí

Zdroj: ČT24

Tomáš Garrigue Masaryk se na náměstí ve Valašském Meziříčí dozvěděl o vítězství ve volbách v roce 1907. Nový poslanec hájil zájmy Valašska, imunitu využil se začátkem světové války k emigraci a v ní vyjednával o vzniku Československa. „Otvíralo mu to dveře na vysoká jednání jak ve Francii, tak se západními mocnostmi,“ vysvětlil starosta Valašského Meziříčí Josef Vrátník (KDU-ČSL).

T. G. Masaryk (uprostřed) na náměstí ve Valašském Meziříčí v roce 1907
Zdroj: ČTK

V okolí Valašského Meziříčí jsou desítky masarykovských pomníků. Například na horském sedle Píšková, kde Masaryk sedával jako valašský poslanec. Pomník unikl pozornosti komunistů jak po únoru 1948, tak v době normalizace. „Lidé, kteří o něm věděli, ho navštěvovali a vzpomínali na Masaryka,“ řekl emeritní profesor historie Vratislav Kopp.

Další pomník je v centru města. Ten ovšem naplno schytal všechny historické peripetie 20. století. Na jeho zadní straně nechybí data o instalacích a bourání nejprve v době hnědé a později i rudé totality. Valaši jsou na masarykovskou epizodu pyšní do dneška. Bez ní by se regionální politik nejspíš nestal prvním mužem vznikajícího Československa.