Hejtman Čunek zmenšil oblast, kde platí zákaz vstupu kvůli africkému moru prasat

Oblast ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku, do které je zakázán vstup, se od čtvrtka, rozhodnutím hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) zmenšila. Území tak teď přesně nekopíruje správní obvody ani katastry obcí. Jeho hranice ale věrně kopírují pachové a na některých místech elektrické ohradníky. Zároveň jde o reakci na očekávaný velký počet návštěvníků Barum Czech Rally, která se na Zlínsku pojede příští týden. 

Cedule zakazující vstup do lesa
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Takzvaná červená zóna je jasně vymezena silnicemi a zástavbou měst a obcí. Ohnisko nákazy má teď ucelenější geometrický tvar. Z jeho okrajů zmizely některé výběžky do lesů a polí, jak tomu dosud bylo například u Březové. „Červená zóna se řádově zmenšila o šest až deset kilometrů čtverečních,“ hejtman Jiří Čunek ( KDU-ČSL).

Aktuální území se zákazem vstupu k 17.8.2017
Zdroj: webové stránky Zlínského kraje

„Chceme udělat všechno pro to, aby nakažená prasata zůstala v červené zóně a myslivci je mohli pochytat. Zvýšený počet lidí v území by mohl prasata vyplašit a to nechceme,“ dodal hejtman Čunek. Zdůraznil, že policie bude nadále intenzivně kontrolovat dodržování zákazu vstupu do území. V případě porušení zákazu hrozí pokuta až do výše dvacet tisíc korun.

Pořadatelé Barum Rally budou muset uhlídat stovky diváků

Pořadatelé Barum rally, která se na Zlínsku pojede o posledním srpnovém víkendu, budou návštěvníkům rozdávat informativní letáky s informacemi o zákazu vstupu do ohniska nákazy. Už dříve museli kvůli africkému moru prasat změnit naplánovanou trasu rychlostních zkoušek (RZ), tak, aby se auta a diváci vyhnuli ohnisku nákazy. Z původních 214 kilometrů se RZ zkrátily na 204 kilometrů.

Úpravy se dotkly RZ Březová, kterou piloti závodních aut pojedou v sobotu. „Z rychlostní zkoušky nám zbylo 6,5 kilometru, o pět kilometrů jsme ji zkrátili. Jezdci ji pojedou dvakrát,“ sdělil dnes novinářům ředitel rally Miloslav Regner. Zároveň nebude divákům umožněn příjezd k RZ ve směru od Hrobic a Hvozdné. Hlavní přístupovou cestou k trati bude silnice směřující z Lípy na Slušovice.

Organizátoři jsou podle Regnera schopni reagovat i na hrozbu, že by před startem závodu došlo k rozšíření oblasti ohniska nákazy. V takovém případě by znovu museli narychlo změnit trasu závodu. „Nechceme být příčinou toho, že bychom té nákaze pomohli se rozšířit,“ řekl Regner.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdila nákaza africkým morem prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Dosud byla choroba potvrzena u devadesáti uhynulých divokých prasat nalezených v epicentru nákazy. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.