Řemeslníci opravují hrobku zakladatele automobilky Tatra. Zatéká do ní

V úterý začaly náročné opravy rodinné hrobky kopřivnického podnikatele a zakladatele auomobilky Tatra Ignáce Šustaly. Zatímco některé z prací provedou řemeslníci na místě, jiné dokončí až ve specializované dílně.

Video Oprava Šustalovy hrobky
video

Oprava Schustalovy hrobky

To je podle redaktorky České televize Ivy Piskalové i případ renovace kamenných sloupů, které jsou jednou z dominant hrobky.

„Pocházejí z roku 1892 jako sama stavba. Restaurátor ale zjistil, že je památka v mnohem horším stavu, než se předpokládalo,“ dodala s tím, že kamenné prvky nechají odborníci odvézt a opraví je až v dílně.

Práce na hrobce, do které podle zjištění expertů dlouhodobě zatékalo, by měly pokračovat do dvou týdnů. Cenu oprav vyčíslili na přibližně 100 000 korun. „Zatím vše hradí město,“ doplnila Iva Piskalová.

Podobně jako nyní hrobku zrenovovali v roce 2004 zástupci Kopřivnice také další památku spojenou s Ignácem Šustalou - Lašskou vilu, která pochází z roku 1890. V roce 1947 vzniklo ve vile Lašské muzeum, později Lašský vzdělávací ústav. Až do renovace byly ve vile uloženy sbírky technického i netechnického charakteru. Nyní v ní jsou výstavní prostory.