Z Vratimova zmizí nebezpečné kaly

Zhruba 7000 tun paliva, které bylo vyrobeno z ropných kalů po chemičce Ostramo a je už šest let uskladněno v areálu bývalých papíren ve Vratimově u Ostravy, by mělo být odstraněno do poloviny roku 2018. Likvidace této ekologické zátěže bude stát 40 milionů korun.

Video Vratimov se zbaví kalů
video

Vratimov se zbaví kalů

Potvrdil to moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v pátek Vondrákovi předal rozhodnutí o poskytnutí dotace na odstranění materiálu ve výši 32 milionů korun. Vratimovští letos dokonce uvažovali o tom, že by kvůli kalům žalovali stát.

„Jsem rád, že se nám podařilo v čase kratším než půl roku zajistit likvidaci této skládky, která otravuje životní prostředí ve Vratimově,“ řekl Vondrák. Připomněl, že odstranění navezeného materiálu se šest let řeší prostřednictvím různých žalob a trestních oznámení.

„Předpokládáme, že do konce roku vysoutěžíme realizátora té zakázky, a následně předpokládáme, že do poloviny roku 2018 se kaly odstraní a dalších deset měsíců se budou celé spalovat.“

Ivo Vondrák (ANO)

moravskoslezský hejtman

Ministr vyjádřil politování nad tím, že se podobná aktivita jako posledního půl roku nevyvíjela dřív. „My jsme se k tomu dostali vlastně až v rámci našeho programu, který jsme speciálně pro tyto případy vypsali,“ řekl Brabec.

Palivo navezli do Vratimova soukromníci

Palivo do Vratimova v letech 2010 a 2011 navezly soukromé firmy. Uskladněno tam je zřejmě nelegálně, navíc se dosud nepodařilo určit, komu vlastně patří. Na vytěžení kalů z lagun se podílelo několik firem, k palivu vyrobenému z nebezpečných odpadů se ale žádná nehlásí.

Video Události
video

Petr Mecner k problému s ropnými kaly ve Vratimově

Kraj podal trestní oznámení a hejtman řekl, že doufá, že se podaří najít viníka, který je za navezení kalů do Vratimova zodpovědný. „Podmínkou toho našeho programu vždycky je, že ten, kdo dostává dotaci, v tomto případě krajský úřad, bude pokračovat ve vymáhání (náhrady za způsobenou škodu). Tady je to složité majetkově, vztahově, protože to byly různé subjekty, které to dovezly,“ řekl ministr Brabec.

Pokud se po viníkovi podaří nějaké peníze vymoci, budou rozděleny ve stejném poměru, jak je sanace financována: 80 procent získané částky by se vrátilo státu a 20 procent kraji. Podle ministra ale bývá v podobných případech obtížné dohledat viníka, na kterém se dá něco vymoci.

„Máme v České republice stovky případů, kdy různí bílí koně, firmy, které účelově něco navezly, buď možná s dobrým úmyslem se toho zbavit, a v řadě případů bez toho dobrého úmyslu, pak zkrachovaly. Ti lidi jsou v zahraničí, nebo jsou mrtví a nikdo už nikdy od nich nic nedostane,“ dodal Brabec.

Video Události
video

Téma Událostí: Ekologické zátěže v Česku

Kaly zamořily i Ostravu

Kaly zbylé po Ostramu zatěžují životní prostředí také v Ostravě. Jejich postupné odtěžování by mohlo začít na podzim. V lednu to sdělil Aleš Hampl, obchodní ředitel společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, která vyhrála výběrové řízení na likvidaci kalů. Podle uzavřené smlouvy má jít o 91 562 tun kalů, jejich odtěžení má stát 429 milionů korun.

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Obyvatele v okolí obtěžují zejména zápachem. Jejich čištění provázejí problémy a termín vyčištění se stále posouvá. Vytěženo bylo už na 200 000 tun kalů, následně se ukázalo, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, s nimiž se původně nepočítalo.