Konec smrtelných otrav v Ostravě-Jihu? Obvod nasadí do bytů hlásiče oxidu uhelnatého

V městských bytech v nejlidnatějším ostravském obvodu Jih se do konce měsíce objeví detektory, které budou upozorňovat na případný únik oxidu uhelnatého (CO). Obvod chce dát hlásiče instalovat do všech 234 obecních bytů, v nichž jsou plynové kotle nebo plynové ohřívače vody.

Video Detektory oxidu uhelnatého
video

Detektory oxidu uhelnatého

Celá operace bude stát téměř půl milionu korun, řekla mluvčí radnice Martina Gavendová.

Detektory jsou podle úředníků odolné proti vlhkosti a jejich životnost garantována na dobu deseti let. Po celou dobu má být každoročně prováděna revize zařízení.

„Reagujeme tak na rostoucí počet otrav oxidem uhelnatým s cílem zvýšit bezpečí našich nájemníků. Vybrali jsme detektory, které provádí testování na smrtelné nebezpečí v podobě oxidu uhelnatého každou vteřinu.“

Markéta Langrová (ANO)

radní pro bytovou oblast

„V případě, že detektor zaregistruje nahromaděný oxid uhelnatý a spustí alarm, je třeba okamžitě vypojit plynové zařízení, intenzivně větrat a následně kontaktovat bytového technika nebo havarijní službu, která funguje nepřetržitě,“ uvedla Gavendová.

Záchranáři i hasiči už v minulosti opakovaně vyzývali obyvatele, aby si doma instalovali detektory úniku plynu. Hlásiče před časem do obecních bytů dal umístit například i ostravský městský obvod Mariánské Hory a Hulváky, který za to zaplatil zhruba 300 tisíc korun.

Kvůli CO se ročně v kraji otráví desítky osob 

Ze statistik vyplývá, že v České republice je v souvislosti s únikem CO každoročně intoxikováno přes tisíc lidí, asi čtvrtina z nich musí být hospitalizována a na následky otravy umírá ročně v průměru až sto lidí. Jen moravskoslezští záchranáři každoročně ošetří několik desítek lidí s otravou oxidem uhelnatým. Například loni jich bylo asi osmdesát.

Otravy nejčastěji způsobují domácí topeniště – kamna, krby, kotle nebo ohřívače vody. K otravám přispívá také zateplení, výměna oken, a tedy větší utěsnění obydlí. To brání přirozenému pohybu vzduchu a větrání.

Hasiči proto volají po vyhlášení dotačního programu na pořizování hlásičů tohoto nebezpečného plynu. S oxidem uhelnatým mají zkušenost i pěstouni z Hlučína. Loni v lednu se v jejich domácnosti přiotrávilo 13 lidí včetně sedmi dětí.

V kraji se počátkem roku otrávilo oxidem uhelnatým šest lidí ve Studénce na Novojičínsku ve výrobní hale hliníkových komponentů. Všichni skončili v nemocnicích. Na místě zasahovali i hasiči, kteří z haly deset lidí evakuovali. Oxid uhelnatý se do haly začal uvolňovat pravděpodobně ze špatně fungujících plynových topidel.