Boskovický hrad má nového kastelána. Zříceninu začne opravovat a bude tam bydlet

Novým kastelánem boskovického hradu bude mladý památkář Jan Večeřa. Goticko-renesanční zřícenina se bez něj musela obejít od loňského září, kdy dostal bývalý hradní správce od majitele památky výpověď. Nový kastelán teď památku musí připravit na blížící se turistickou sezonu.

Hrad Boskovice
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Klíče od boskovického hradu má nový kastelán v ruce teprve krátce. Plány má ale jasné.

Nejdřív se musí postarat o to, aby hrad vůbec stál. „Tady se nám boří líce. To znamená, že úplně nejdřív musíme zajistit všechny zdi a líce doplnit a přezdít,“ říká nový kastelán hradu Jan Večeřa.

Kolem hradu vznikne naučná stezka

Teprve potom přijdou na řadu první návštěvnická lákadla. „ Několik sklepů tady bylo nepřístupných, chtěli bychom je zpřístupnit,“ popisuje kastelán. Plány se ovšem netýkají jen hradu samotného, ale také jeho okolí. Třeba na cestě od boskovického zámku vznikne asi osmnáct stanovišť nové naučné stezky. Z hradeb také zmizí zarostlé stromy a náletové dřeviny.

Opravy budou stát miliony

Do rozsáhlých oprav hradu se chce kastelán pustit už na jaře. Stavební úpravy se podle majitele hradu Dominika Božka protáhnou na několik let a jen první rok rekonstrunkce může vyjít až na pět milionů korun. „Udržovat takovou památku v kondici není jednoduché,“ dodal Dominik Božek.

Pro kastelána bude hrad nejen pracovištěm, ale i domovem

Majitel hradu vybral kastelána z více než dvaceti zájemců. „Řekl jsem mu, že musí mít pocit, že je hrad jeho. Chci, aby tu bydlel,“ říká jednatel MP Holding Dominik Božek. A nový kastelán se tomu nebrání. S manželkou se chce do víc než sedm set let staré památky přestěhovat už za měsíc. „Obrazně řečeno je to splněný sen. Už odmala jsem chtěl být kastelánem nějakého hradu. Já bych chtěl, aby ten hrad nebyl pro mě jenom pracoviště, ale i domov,“ říká Jan Večeřa.