Před 40 lety zahynulo po výbuchu v lokalitě Staříč 43 horníků

Před čtyřiceti lety si životy 43 horníků vyžádalo důlní neštěstí v lokalitě Staříč v Ostravsko-karvinském revíru. Příčinou tragické události byl výbuch metanu. V dole tehdy pracovalo 255 horníků.

Video Důlní neštěstí
video

Důlní neštěstí

Vyšetřování za viníka nakonec určilo střelmistra, který nezajistil odstranění metanu. V krvi několika horníků se při pitvě našel alkohol. Neštěstí se stalo 30. prosince 1976 krátce po 17. hodině. Na místě tehdy zasahovalo 149 záchranářů.

Staříč je nedílnou součástí Důlního závodu 3, který vznikl loni přejmenováním původního Závodu Důl Paskov k 1. lednu 2015. Leží přibližně 20 kilometrů jižně od Ostravy a produkuje kvalitní koksovatelné uhlí. Kromě lokality Staříč ho tvoří také Chlebovice. Jedná se o jediný činný důl v ostravské části revíru. 

Těžba v Dole Paskov má skončit 31. března 2017. Co nejvíce zaměstnanců chce jejich zaměstnavatel OKD přesunout do karvinské části revíru.

Největší důlní neštěstí v historii českých zemí se stalo v roce 1892, kdy při požáru v dole Marie u Příbrami zahynulo 319 havířů. Jen o dva roky později přišlo o život po výbuchu během prací s výbušninou v karvinském dole Jan a František celkem 231 horníků.

V novodobé historii, v roce 2016, zahynul v lokalitě Darkov osmačtyřicetiletý polský horník. Zasáhla ho padající hornina. V dolech OKD letos přitom už jeden polský horník zemřel. Stalo se tak v lednu při otřesu v Dole Darkov. Loni v podzemí ostravsko-karvinského revíru zemřeli čtyři lidé. Před dvěma lety pak v dolech OKD zahynulo osm lidí, jeden horník zemřel při závalu v hlubinném dole Centrum na Mostecku.

Počet pracovních úrazů v hornictví klesá

Množství úrazů v hornictví loni meziročně klesl o 15 procent na 510. Z toho bylo devět úrazů smrtelných, v porovnání s rokem 2014 o dva méně. Vyplývá to ze Zprávy o stavu bezpečnosti v hornictví za rok 2015, kterou vypracoval Český báňský úřad (ČBÚ) a ve čtvrtek ji projedná vláda.

„Byly zaznamenány čtyři smrtelné úrazy při dobývání černého uhlí, jeden při dobývání rud hlubinným způsobem, jeden při dobývání ostatních surovin povrchovým způsobem a další tři při nakládání s výbušninami,“ píše se ve zprávě. Velký podíl na smrtelné úrazovosti mají hromadné úrazy. Tři zaměstnanci zemřeli po zapálení metanu a další tři zaměstnanci byli usmrceni při manipulaci s výbušninami.

Počet všech nahlášených mimořádných událostí se meziročně snížil o 19 na loňských 49. „Meziroční pokles úrazů a mimořádných událostí však není trendem, ale potvrzením faktu, že hornická činnost a nakládání s výbušninami patří mezi nejrizikovější činnosti, při kterých i malé pochybení může mít fatální následky. O tom svědčí zejména nejčastější příčiny smrtelných úrazů, kterými jsou nepředvídatelné riziko práce a selhání lidského faktoru,“ uvádí dále zpráva.

Počet smrtelných úrazů se přiblížil v minulosti ke své minimální hodnotě a podle Českého báňského úřadu zřejmě bude, jako už několikrát v posledních letech, kolísat. „S tímto konstatováním se však nelze smířit, a proto jedním z trvalých úkolů státní báňské správy je nepolevovat v dozorové činnosti,“ dodal ČBÚ.