Přežila Terezín i Osvětim. O událostech sepsala knihu

Sedmaosmdesátiletá Brigita Bakovská přežila holocaust. O svém nelehkém osudu sepsala paměti, které vydalo město Bohumín.

Video Přežila holocaust
video

Přežila holocaust

Číslo 736228 si bude Brigita Bakovská pamatovat celý život. Pod tímto číslem byla umístěna do dětského bloku, kde se starala o malé děti. Nejhorší bylo, když se mě tříletí caparti ptali, jestli taky půjdou do plynu, zavzpomínala.

Tehdy jí bylo 13 let. Ona i její matka dostaly předvolání do Terezína v roce 1942, rok na to byla celá její rodina odvezena transportem do Osvětimi.

„Když jsme dojeli do Osvětimi, vyhnali nás z vlaku a nic jsme si nesměli vzít. Mně vyrvali i malého plyšového medvídka. Jediné, co jsem zachránila, byl řetízek s malým andělíčkem, který jsem pak při apelech měla stále v puse. Při jednom z nich jsem ho dokonce spolkla.“

Brigita Bakovská

V knize se věnuje také osvobození. Popisuje, jak jim Angličané s dobrými úmysly házeli vepřové konzervy. „Kdo je ale snědl, zemřel, zesláblý organismus to zkrátka nesnesl,“ uvedla v knize.

Do Prahy se z koncentračního tábora dostala ve věku 16 let. Vážila asi dvacet kilogramů. A přijela s nálezem na plicích. Nemoc jí znemožnila další sen – být lékařkou. Ze zdravotních důvodů totiž musela po šesti semestrech ukončit studia medicíny. Kvůli špatnému stavu nemohla mít ani děti. V necelých padesáti letech jí pak zemřel manžel.

Z Prahy se Brigita Bakovská odstěhovala do Bohumína. Se svým druhým mužem zde žije už více než třicet let.