Kancléř Mynář: Bezpečnostní rámy do sv. Víta nejspíš nedáme

Pražský hrad s velkou pravděpodobností nezavede bezpečnostní rámy ve vstupu do katedrály svatého Víta. Podle kancléře Vratislava Mynáře bude záležet na bezpečnostní situaci a na tom, jak se podaří technicky zlepšit bezpečnostní kontroly při vstupu do hradního areálu. Církev by vstup bez rámů uvítala. Jejich instalace by totiž přinesla zpoplatnění vstupu do katedrály pro všechny návštěvníky.

O instalaci rámů vedení Hradu uvažovalo z bezpečnostních důvodů. V létě ale byly zavedeny vstupní kontroly do celého hradního areálu a kontrolní místa by měla být postupně vybavena moderní technologií včetně bezpečnostních rámů a kamerovým systémem.

Hrad na to mimo jiné dostal příspěvek od ministerstva obrany 100 milionů korun. Mynář už na začátku listopadu řekl, že kontrola „vnějšího perimetru“ by mohla být dostatečná. Tématem se zabývala i schůzka bezpečnostních expertů Hradu, na které byli například zástupci Hradní stráže, vojenské kanceláře nebo útvaru pro ochranu prezidenta.

„Většina odborníků se přiklání k tomu, že pokud uděláme bezpečnostní pointy typu rámů a kontrol na bodech širšího perimetru, tak do katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha by rámy snad nemusely přijít,“ řekl Mynář.

Bezpečnostní rámy na Pražském hradě
Zdroj: ČTK
Autor: Karel Čapek

Změnu v záměru vítá i církev. „Museli bychom katedrálu zpoplatnit pro všechny návštěvníky a neslo by to s sebou další opatření,“ poznamenal Mynář.

Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, kancléř se ale „na 90 procent“ přiklání k tomu, že po vybavení kontrolních stanovišť Hrad od rámů v katedrále upustí. Pokud by se ale bezpečnostní situace v Evropě zhoršila, mohly by se ve vstupu do katedrály rychle objevit.

Zavedení bezpečnostních kontrol v srpnu vyvolalo silnou kritiku. Ve frontách hlavně zpočátku lidé čekali i desítky minut. Hrad se brání, že tak reaguje na bezpečnostní hrozby a snaží se zajistit bezpečí návštěvníků.