Zakázku na provozovatele autobusů v Třebíči prošetří antimonopolní úřad

Antimonopolní úřad i policie se budou zabývat zakázkou na nového provozovatele městské autobusové dopravy v Třebíči. Podle kritiků jsou výsledky soutěže pro město velmi nevýhodné a navíc se podle nich mohou zvýšit i ceny jízdného.

Video Události v regionech (Praha)
video

Třebíč zaměstnává problémový tendr na provoz autobusů

Do tendru se přihlásil jen stávající provozovatel autobusů. Zakázku na dalších osm let získal s cenou 64 korun za jeden kilometr. Běžně se náklady pohybují pod úrovní 50 korun za kilometr. Zakázku kritizuje Spolek transparentní dopravy, ostatní dopravci v zemi a také radniční opozice.

„Tu zvýšenou cenu zaplatí cestující zvýšeným jízdným a navíc tedy i z rozpočtu města budou placeny vyšší prostředky, tzn. že my všichni to zaplatíme dvakrát,“ říká opoziční zastupitel Jaromír Barák (Třebíč Občanům!).

„Bylo tam několik podmínek, které znemožnily přihlásit se ostatním dopravcům, vyjma toho stávajícího, což je vidět i na tom, že se nakonec přihlásil pouze ten stávající a to ještě za takovouhle skandální cenu,“ uvedl předseda představenstva a ředitel společnosti BUS LINE Radek Chobot.

Náklady jsou dané historicky, argumentuje město

Ve srovnatelném Jindřichově Hradci jsou náklady nižší než 37 korun na kilometr. Třebíč ale argumentuje tím, že oproti současnému stavu je zdražení minimální, asi o 2,4 koruny. Navíc jsou prý náklady dané historicky, a to počtem linek i koncepcí jízdního řádu.

„Podle mého názoru to radikální navýšení není a podle analýzy, kterou jsme si zpracovali, je všechno vázáno k předpokládanému navýšení mzdových prostředků pro řidiče,“ uvedl vedoucí odboru dopravy městského úřadu v Třebíči Aleš Kratina.

Policie se kvůli výběru staronového třebíčského dopravce zabývá trestním oznámením a podmínky výběru, které jsou podle kritiků šité na míru jedinému zájemci, prověřuje i antimonopolní úřad. Zakázkou na nového provozovatele MAD v TR se budou zabývat ještě zastupitelé na svém listopadovém veřejném jednání.