Karviná umí dostat peníze z dlužníků. Musejí splácet pravidelně alespoň padesátikorunu

Karviná našla způsob, jak přimět lidi, kteří mají dluhy vůči městu, aby peníze spláceli. Třeba jen po malých částkách, ale pravidelně. Karviná už takto od dlužníků vyinkasovala skoro dvě stě padesát tisíc korun.

Jedním z dlužníků je i Marcela Lukaštíková, která už dva a půl roku žije v jedné z karvinských ubytoven. Sama živí dvě děti, přesto radnici pravidelně splácí dluh. Uvádí, že odvádí pravidelně od padesáti do sta korun.

„Máme i takové, kteří nám splácejí třeba 800 až 1000 korun. A jsou i takoví, kteří už všechno splatili,“ sdělila mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Karviná umí dostat peníze z dlužníků

Zdroj: ČT24

K 1. lednu letošního roku mělo závazky u města asi 430 příjemců dávek na bydlení, kteří dlužili zhruba 1,6 milionu korun. Největší dluhy na jednu osobu jsou podle karvinských zastupitelů vyšší než 50 000 korun.

Příjemci dávek městu nejčastěji dluží poplatky za odpad, nájemné nebo peníze za pokuty či další správní poplatky.  V případě, že by dlužníci splácení odmítli, hrozilo by, že jim magistrát zamítne dávky na bydlení. V jejich přidělování má ovšem hlavní slovo úřad práce.

Stát teď sociálně slabým proplácí 90 procent uznatelných nákladů na bydlení. Nově by se částka měla o 10 procent snížit. Počítá s tím chystaná novela zákona. Ta má vést k omezení byznysu s chudobou.

V bytové nouzi je podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí 187 000 lidí, do pěti let lze podle Platformy pro sociální bydlení očekávat nárůst jejich počtu na půl milionu.