Oběti Krkonoš se vrátily do kapličky na Luční hoře

Kaplička u jedné z nejfrekventovanějších krkonošských cest, která připomíná oběti hor, je po rekonstrukci. V památníku jsou nové desky se jmény lidí, kteří v Krkonoších zahynuli, u některých nechala správa parku opravit špatně napsaná jména.

Památník obětem Krkonoš
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Kdo šel v posledních měsících kolem nepřehlédnutelné kapličky – Památníku obětem Krkonoš – která stojí na úbočí Luční hory u cesty z Luční boudy na Výrovku, zjistil, že dovnitř nelze nahlédnout. Nyní je to opět možné, skončila oprava desek se jmény lidí, kteří se z Krkonoš nikdy nevrátili.

„Stav dřevěných desek byl už za horizontem, navíc jsme zjistili, že tam jsou chyby, například u křestních jmen některých obětí,“ zdůvodnil potřebu opravy mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Samotná kamenná konstrukce kapličky se nezměnila, během opravy nebylo třeba do ní zasahovat.

Památník byl uzavřen několik měsíců. Většinu času zabrala kontrola seznamu obětí. Až v posledních týdnech probíhala samotná výroba dřevěných desek se jmény.

Památník obětem Krkonoš ovšem nejmenuje všechny lidi, kteří v horách zahynuli, momentálně je v něm pouze 62 jmen, poslední z roku 2015. „Společně s Horskou službou posuzujeme žádosti o umístění jmenovek v památníku,“ poznamenal ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Celkem zahynulo na horách mnohem více lidí, jen laviny za posledních 300 let zabily 70 lidí.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Krkonošská kaplička je po rekonstrukci

Zdaleka nejvíce lidí přitom v Krkonoších umrzlo. „Tento prostor je nazýván alpinskou tundrou. To znamená, že je to kombinace Arktidy a alpského podnebí. Je velmi drsné a velmi chladné. Tomu odpovídá i počet obětí,“ přiblížil náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Kaplička z konce 18. století se stala symbolickým památníkem v 50. letech. Do té doby připomínal oběti symbolický horský hřbitov v Obřím dole podobný těm, které jsou například ve Vysokých Tatrách u Popradského plesa nebo na Hrubé skále, ten však zničila lavina.

/*json*/{"map":{"lat":50.733301157384275,"lng":15.692534454492145,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.72754220976168,"lng":15.693221390247345,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/