Severní Morava měla rekordní návštěvnost. Na premianta Prahu ale nemá

Moravskoslezský a Olomoucký kraj láká turisty nejen díky pohoří Beskyd a Jeseníků. Přestože byla návštěvnost obou krajů letos v prvním čtvrtletí vůbec rekordní, na české premianty v tomto oboru, tedy Prahu, Krkonoše či Šumavu, ale zatím nedosahuje. Podle hoteliérů je na vině hlavně špatná dostupnost severomoravského regionu. 

Lysá hora v Beskydech
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Podle Asociace cestovních kanceláří se na sever Moravy vydávají zahraniční turisté v menší míře. Vedou mezi nimi hlavně Poláci, Slováci a Maďaři. Dále pak obyvatelé Beneluxu, Rakouska a Německa.

„Například Němců jezdí do Beskyd a Jeseníků mnohem méně než v devadesátých letech,“ zjistil redaktor České televize Petr Mecner. Podle hoteliérů se zde totiž ubytovávají hlavně zástupci mladší generace. „Dříve přitom šlo o obyvatele východního Německa, kteří Moravskoslezský a Olomoucký region dobře znali,“ podotkl Petr Mecner.

Zahraniční návštěvníci zdejší kraj nenavštěvují také proto, že je to sem poměrně daleko a chybí rychlé a pohodlné spojení. „Mladší lidé raději létají. Napojení z evropských letišť na ta na severu Moravy je ale nekomfortní,“ dodal.

Video Turistika v Moravskoslezském a Olomouckém kraji
video

Turistika v Moravskoslezském a Olomouckém kraji

Zdroj: ČT24

Moravskoslezský kraj navštívilo letos v prvním čtvrtletí téměř 170 000 turistů, kteří zde alespoň jednou přenocovali v hromadném ubytovacím zařízení. Bylo to o 10,5 procenta více než ve stejném loňském období. Stoupl i počet nocí, které hosté v kraji strávili. Výrazně přibylo zahraničních i domácích turistů.

V blízké budoucnosti by růstu počtu turistů mohly pomoci i dotace do modernizace infrastruktury cestovního ruchu. Jen v Jeseníkách bylo za posledních pět let s pomocí evropských dotací proinvestováno více než 1,5 miliardy korun. V horském regionu díky tomu vznikly nové ubytovací kapacity, turistické atrakce a lyžařské areály.

Letošním tahákem by se mohla stát téměř 100 let stará rozhledna, která je umístěná nad střechou turistické chaty Prašivá na Frýdecko-Místecku. Po více než 40 letech je opět přístupná veřejnosti.

Počet zahraničních turistů stoupl o 12,4 procenta. Přijelo jich necelých 35 000. Hostů z Česka přijelo do kraje přibližně 35 000, což je meziročně o 10 procent víc.

Návštěvnost rostla i na Olomoucku

Také počet turistů v Olomouckém kraji se letos v prvním kvartále navýšil na rekordní úroveň. V prvním čtvrtletí jich do regionu přijelo celkem 121 900, meziročně o 8,6 procenta více. Vzrostl počet tuzemských i zahraničních hostů, kteří v ubytovacích zařízeních v Olomouckém kraji zároveň strávili více nocí.

Stálicemi, které táhly návštěvnost regionu, jsou dlouhodobě Výstaviště Flora v Olomouci, zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce i zdejší aquapark. Loni více než sto tisíc turistů přilákal hrad Bouzov. Necelých 30 tisíc lidí zaujalo také Muzeum tvarůžků v Lošticích na Šumpersku, které bylo otevřeno v létě 2014. Předloni si expozice mapující historii výroby pikantního sýra s nezaměnitelným aroma prohlédlo 19 000 lidí. Dobře si vedla i Korunní pevnůstka a muzeum barokní prachárny v Olomouci, jejímiž branami loni prošlo asi 37 000 návštěvníků. V roce 2014 jich bylo 20 000.

Českých turistů se v kraji letos od ledna do konce března ubytovalo necelých 101 000, meziročně jich tedy bylo o 7,4 procenta více. Počet zahraničních hostů vzrostl o 14,9 procenta na asi 21 000.

Mezi ubytovanými hosty, kteří letos od ledna do března přicestovali do Olomouckého kraje ze zahraničí, podle Jiřího Frelicha z olomoucké pobočky Českého statistického úřadu převažovali tradičně Němci, Slováci a Poláci. 

V celé zemi činil v prvním čtvrtletí meziroční růst počtu turistů 11,9 procenta. Domácích turistů přibylo 9,9 procenta, u zahraničních turistů šlo o růst o 13,9 procenta.