Královopolský tunel v Brně je příliš hlučný. Už 4 roky čeká na kolaudaci

Brněnský Královopolský tunel není stále kompletně zkolaudovaný. Nesplňuje totiž ve všech místech hlukové limity. Po čtyřech letech fungování je tak jeho část ve zkušebním provozu, který úředníci povolili do konce roku 2017. Ředitelství silnic a dálnic do té doby počítá se stavbou nových protihlukových stěn i navýšením těch stávajících.

Královopolským tunelem projede denně třicet tisíc aut. Za čtyři roky, kdy funguje, jich bylo víc než 40 milionů. Na rozdíl od místních tam jsou řidiči v přesile. Nejen početně, ale hlukově. Jedním z dotčených míst je ulice Voroněžská. Stanovené limity 60 decibelů přes den a 50 v noci tunely nesplňují.

„Není to sice žádné dramatické překročení hygienických limitů, ale překročení to je. Řádově tak do 5 decibelů. A investor stavby se tím zabývat musí, protože je to podmínka pro uvedení stavy do trvalého provozu,“ vysvětlil hygienik Miroslav Staněk. Bezprostředně za stěnou člověk hluk neslyší takřka vůbec. Šíří se ale směrem nahoru, takže největší problém mají horní byty.

Právě kvůli nadměrnému hluku řidiči projíždí stále nezkolaudovanou částí tunelu. Zkušební provoz povolili úředníci do konce roku 2017. Do té doby musí stihnout Ředitelství silnic a dálnic nápravu.

„Probíhají dodatečná protihluková opatření. Což znamená protihlukové stěny, jejich navyšování, budování zemních valů, nebo využívání gumoasfaltů. V současné době je kvůli tomu zažádáno o stavební povolení,“ popsal situaci mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. 

Kvůli hluku musí řidiči jezdit pomaleji

Kvůli překročeným limitům je v Královopolském tunelu nařízená nižší rychlost. Řidiči tam musí jet 60 místo 80 kilometrů v hodině. K takovému opatření přistoupil krajský úřad. Podle hygieniků ale byl v této lokalitě paradoxně větší hluk ještě před tím, než tady tunely stály.

Úseků, které překračují hygienické limity, je v Brně asi dvacet. Výjimku, která dočasně povoluje vyšší hluk, má třeba ulice Poříčí nebo Hlinky. Taková povolení můžou trvat až 10 let. Loni z této kategorie zmizela ulice Úvoz díky novému speciálnímu povrchu, který tlumí hluk. Další možnosti, které provozovatel silnice má, je výměna oken, svedení provozu jinam, nebo právě snížení rychlosti. 

Zkušební provoz ověřuje funkčnost

Kolaudací daná dopravní stavba končí. Znamená to, že je úředně schválená k užívání. K tomu je potřeba doložit řadu dokumentů – třeba projektovou dokumentaci, certifikáty k použitým materiálům a stanoviska policie nebo hygieniků.

Než je celý proces vyřizování hotový, může stavebník zažádat o předčasné užívání stavby před jejím úplným dokončením. Takovou žádost je možné podat pouze za situace, kdy stavba neohrožuje bezpečnost a zdraví lidí nebo zvířat anebo životní prostředí. Stavební zákon pak zná ještě takzvaný zkušební provoz, během kterého se se ověřuje funkčnost stavby. Stejně jako v případě předčasného užívání, je i toto stádium časově omezené. 

Staněk doplnil, že u velkých staveb je dlouhý zkušební provoz běžný. „Je potřeba zajistit nejdříve situace pro běžné užívání. Je třeba si uvědomit, že stavba se uvádí do užívání postupně delší dobu,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 9 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 14 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 19 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 22 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 23 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
29. 3. 2025
Načítání...