Pár hodin po odvolání části pražské rady schválil její zbytek stavební předpisy

Pražští radní na mimořádné schůzce projednali znění dlouho diskutovaných pražských stavebních předpisů. Rada, která po nočním odvolání čtyř členů jednala v užším složení, zapracovala připomínky ministerstva pro místní rozvoj. Předpisy jsou připravené na odeslání k notifikaci do Evropské komise, řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). 

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Praha předpisy po kompetenčním sporu mezi primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) a jejím náměstkem Matějem Stropnickým (SZ/Trojkoalice) předložila k připomínkování ministerstvu pro místní rozvoj. K notifikaci by je měla poslat příští týden. V účinnost vejdou příští rok. Kvůli předpisům žádaly už dřív ANO a ČSSD odchod Stropnického.

Předpisy, které předložila Krnáčová, schválila městská rada na začátku srpna, do 31. srpna měly radnice, magistrátní odbory či profesní komory čas na vznesení připomínek. Přišlo jich přes 2200.

Praha má své stavební předpisy už déle než sto let

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, obecně definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. Účinnost původních stavebních předpisů v lednu na 15 měsíců pozastavilo ministerstvo. Praha má své stavební předpisy jako jediné město v zemi už více než 100 let.

„Praha je počtem obyvatel třikrát větší než druhé největší město, minulý rok ji navštívilo 6 milionů turistů, historické jádro je pod ochranou UNESCO, má specifické prostorové uspořádání,“ vysvětlil potřebnost zvláštních stavebních předpisů architekt Pavel Hnilička, který se na jejich vzniku podílel jako konzultant.

Rada se v pátek ráno sešla poté, co v noci zastupitelé hlavního města odvolali čtyři z jedenácti radních. Odvoláni byli náměstek primátorky Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). S návrhem na odvolání radních přišel předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Důvodem bylo špatné fungování města.