Minerálka vytéká zdarma - mohl by ji Náchod zpoplatnit?

Dlouhé fronty, tlačenice a slovní napadání – i tak to může vypadat u léčivého pramene. Své o tom vědí v Náchodě - Bělovsi. Když tam před čtyřmi lety otevírali zřídlo minerální vody Ida, málokdo tušil, jaké spory to vyvolá. Zájem lidí je totiž tak velký, že pramen nestačí. Část zastupitelů ho proto navrhuje zpoplatnit.

Minerálku Ida si v Bělovsi může do lahví natočit každý. Je léčivá a hlavně je zadarmo. Od roku 2011, kdy funguje prameník, což je malý dům s řadou trubek na její stáčení, se před ním tvoří fronty. Ve všední den bývají dlouhé a o víkendu zpravidla ještě delší. 

Náchodská městská policie musí u prameníku často řešit slovní napadání mez čekajícími: „Lidi jsou nervózní, že stojí frontu, a napadají jeden druhého, že si bere té vody moc,“ konstatoval Miroslav Horák, velitel městské policie.

Na osobu je povoleno si načepovat 15 litrů. Ani to ale mnozí nerespektují a u kohoutků tráví střídáním PET lahví klidně i hodinu. Jak říká místostarosta Náchoda Tomáš Šubert (Patrioti), odnášejí někteří lidé tolik vody, že ji snad ani nemůžou sami vypít. „Přijel dokonce Polák s autem a nádrží, natáhl hadice a čerpal rovnou do nádrže,“ dodal Šubert.

Stáčení vody v Bělovsi
Zdroj: Macháček Jakub

Jedna z žen, která si vodu v prameníku čepovala, vysvětlila, že Ida jí přijde zdravější než kupovaná balená voda. Balíky PET lahví totiž podle ní mohly stát třeba dlouho na slunci, zatímco Ida vytéká přímo z pramene.

Za hranicemi se za totéž platí

Stejná minerálka, jen o pět kilometrů dál. V polském lázeňském městě Kudowa-Zdrój se za ni platí. Litr vyjde na zhruba dvacet korun. Stáčejí ji tam ale v honosné lázeňské budově, kde se pohybují hlavně klasičtí lázeňští pacienti ve svátečním oblečení.

Podobný lázeňský klid by si přáli i v Náchodě. Podle některých názorů by pomohl právě poplatek, který by za stáčení vody vybírali. Místostarosta Tomáš Šubert (Patrioti) ale dodává, že o prameník by se pak musel někdo starat a poplatek vybírat. Pokud si srovná náklady na jeho mzdu s tím, kolik by se na poplatcích mohlo vybrat, podle místostarosty by se to určitě nevyplatilo. Tolik peněz by se totiž nevybralo.

Navíc, jak Tomáš Šubert připomíná, úvahy o zpoplatnění minerálky řeší v Náchodě už od minulého volebního období. „Když jsme prameník v roce 2011 otvírali, slíbili jsme, že lidi za tuhle vodu platit nebudou. Podle nás by to nebylo fér,“ řekl místostarosta. Na opravě totiž pracovala řada místních řemeslníků úplně zadarmo a nebo třeba jen za náklady na materiál. Pomohli třeba s celou střechou nebo s instalatérskými pracemi.

49 minut
Události: Kvůli velkému zájmu Náchod zvažuje zpoplatnit léčivý pramen
Zdroj: ČT24

Zpoplatnit stáčení lázeňské vody zákon neumožňuje

Náchod by byl zřejmě prvním místem v Česku, kde by poplatky za stáčení lázeňské vody chtěli vybírat. Museli by pak ale pravděpodobně řešit zásadní problém. Prameny v tuzemských lázních jsou totiž před komercí chráněny zákonem.

Obdobným příkladem z jiného místa je třeba Vincentka v Luhačovicích. Správci mohou prameny používat k léčbě – ke koupelím nebo inhalacím. Ale veřejné výtoky této léčivé vody - jako je v Luhačovicích Jubilejní pramen - zpoplatnit nikdy nesmí.

V Bělovsi vznikne nový prameník - bude větší

Už na jaře by chtěla náchodská radnice začít stavět nový prameník – tentokrát mnohem větší. 

  • Minerálka Ida se do lahví v Náchodě - Bělovsi stáčela od roku 1840.
  • Lázně, které Ida proslavila, už ale téměr 20 let nefungují.
  • Po krachu soukromé stáčírny a lázní minerálka z pultů prodejen zmizela, ale voda dál zadarmo vytéká v areálu zkrachovalých lázní.
  • Původně tekla přímo do řeky, ale v roce 2011 vznikl prameník, kde si ji každý může pohodlně natočit. Chodí si pro ni lidi z blízkého i dalekého okolí a pravidelně musí stát i fronty.
  • Vrty - na rozdíl od lázní - zůstaly státu. Vrty chce teď získat v privatizaci náchodská radnice, aby měla větší vliv na případnou obnovu lázní a třeba i stáčírny.
  • Žádost města Náchoda o privatizaci vrtů Ida 1 a Ida 2 postoupil státní podnik Balmed Praha ministerstvu zdravotnictví a tento prodej doporučil. Ministerstvo zdravotnictví by podle své mluvčí Štěpánky Čechové o privatizaci mohlo rozhodovat na konci roku 2015. Kupní cena bude stanovena na základě aktuálního znaleckého posudku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Závody MotoGP skončily, policie varuje před provozem na D1

Fanoušci motorek proudili na hlavní den závodů MotoGP v Brně od časných ranních hodin, chtěli si zabrat nejlepší místa kolem Masarykova okruhu. Po třetí hodině a konci Grand Prix se začali rozcházet. Policie doporučuje řidičům, aby se do 18:00 vyhnuli dálnici D1 u Brna a silnicím v okolí Masarykova okruhu.
09:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zkušené italské letectvo se ukáže na Dnech NATO v Ostravě

Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
před 21 hhodinami

MotoGP čelilo náporu fanoušků. Kolony se tvořily i při odjezdu

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala, stála i D1 a problém byl i s parkováním. V okolí okruhu parkovalo podle policie téměř devět tisíc vozidel a návštěvnost tak výrazně překonala páteční čísla. Dopravní komplikace doprovázely i odjezd a policisté je čekají i v neděli, a proto vyzývají návštěvníky, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív nebo využili MHD. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
včera v 09:00

Ložiska ve Zlatých Horách skrývají dvakrát víc zlata, než se předpokládalo

V ložiscích ve Zlatých Horách při hranicích s Polskem je asi dvakrát více zlata nebo mědi, než se původně odhadovalo. Pracovníci státního podniku Diamo tam dokončují průzkum a připravují dokumentaci pro posouzení dopadů případné těžby na životní prostředí. Dostupného zlata mohou být až čtyři tuny, mědi pak pět set tun. V horninách jsou i zinek a galium, tedy prvky, které se vyskytují v seznamu kritických surovin v rámci celé Evropy.
včera v 08:00

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
včera v 06:05

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

První dětský hospic v Česku pomáhá pacientům už rok

Odpočinek a úlevu poskytuje rodinám s vážně nemocnými dětmi lůžkový hospic Dům pro Julii v Brně, první svého druhu v Česku. Jeho odlehčovacích pobytů, které trvají od jednoho do tří týdnů, využila také Petra Harásková se svojí osmnáctiletou dcerou Barborou, která nemluví, nechodí a sama nejí. „Tady nevytváří problémy, řeší je a vy odcházíte s pocitem, že bude vše v pořádku,“ chválí Harásková. Jak však poukazuje ředitelka hospicu Radka Vernerová, dětská paliativní péče není legislativně ukotvená a hospic stále řeší stabilní financování.
18. 7. 2025
Načítání...